Lattiatasoite?

rempauttaja

Rintamamiestalon yläkertaan olisi tarkoitus laittaa parketti- tai laminaattilattia. Nyt siellä on muovimatto. Miten korjaan lattian epätasaisuudet ilman, että teen koolauksia? Muovimaton alla lienee lankku- tai lautalattia. Voiko muovimaton päälle laittaa tasoitetta vai onko se joka tapauksessa poistettava? Mikä tasoite sopii lattialle joka todennäköisesti elää?

5

16962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lattiaaan

      Ei tasotteita. Kyllä joudut sen koolaamaan tai jotenkin muuten oikomaan.Työtä se vaan on.

    • tekijämies

      Käytä esim. ardurabid tasoitetta.
      Sisältää paljon liima-aineita ja pysyy hyvin maton päällä kiinni.
      Uivan lattian alle voit tasoittaa maton päälle, mutta alustaan liimattavan lattian alle et voi tätä tehdä.

    • jHll

      Tuotteesta nimeltä Vetonit 3300. Käykö em. kohteeseen, vai mureneeko ajan kanssa laminaatin alle? Tuoteselosteen mukaan voi laittaa jopa muovimaton päälle?

      • Käy vallan hyvin tarkoitukseen ja on nimenomaan tarkoitettu vastaaviin kohteisiin.Kannataa selvittää kuinka paksun kerroksen sitä pitää laittaa,jotta kestää rasituksen.Liian ohut kerros ajan kanssa tulee murtumaan.Kannattaa soittaa Vetoniitin tekniseen neuvontaan...:)


      • ennenkin tasoittanut
        harza2 kirjoitti:

        Käy vallan hyvin tarkoitukseen ja on nimenomaan tarkoitettu vastaaviin kohteisiin.Kannataa selvittää kuinka paksun kerroksen sitä pitää laittaa,jotta kestää rasituksen.Liian ohut kerros ajan kanssa tulee murtumaan.Kannattaa soittaa Vetoniitin tekniseen neuvontaan...:)

        vetonit 3300 ja 4400 tasoite on tehty juuri tällaiseen tarkoitukseen.nämä ovat kuituvahvistettuja aineita jotka kestävät hyvin rasitusta.itse en menisi poistamaan vanhaa mattoa jos se vain on kunnolla kiinni.kokemuksesta tiedän et jos lankkulattiasta irroittaa maton niin lattiasta irtoaa kunnon säleitä mukana.voit kuitenkin soittaa maxitin tehtaalle ja varmistaa asian.:)


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe