Tämä kysymys kuuluisi oikeastaan shamaaneille, mutta kun en heille kuuluvaa palstaa mistään löytänyt, niin kyselen täällä.
Miten yleistä salvia divinorumin käyttö pakanapiireissä on, ja mistä tuota kasvia saisi? Olen kuullut että se olisi luokiteltu lääkekasviksi, ja siksi sen myynti olisi kielletty paitsi apteekeissa, en tiedä pitääkö paikkaansa. Tietääkö joku arvon noidista jotain asiasta?
Salvia
7
1413
Vastaukset
- harmaavaris
Salvia divinorum on luokiteltu huumausaineeksi, eikä apteekitkaan saa myydä kasvia edes lääkeaineeksi. Kasvi nousi uutisotsikoihin muutama vuosi sitten ja julistettiin laittomaksi huumausaineeksi pian sen "löytymisen" jälkeen.
Kierrä kaukaa jos eteen tulee. Elämä on parasta huumetta.- Proinkku
Muistaakseni salvia divinorum on luokiteltu lääkekasviksi suomessa eikä huumausaineeksi, tässä on iso ero. Mutta hallussapito on muistaakseni näissäkin jotenkin rangaistavissa.
http://www.nam.fi/ajankohtaista/lehdistotiedotteet/tiedote_laakeluettelo03.html
- AROSUSI-09
sen verran,että ei niitä tarvita tuonpuoleisessa käydessä.Vähän samanlaista kuin ajaisi kännissä autoa,eli parempi mennä selvinpäin,ettei tule vahinkoja.Vanhemmat "shamaanit" keksivät mitä ihmeellisimpiä tekosyitä perustellakseen jotain huumeidenkäyttöään,vaikkei sillä ole mitään tekemistä wiccan,eli shamanismin kanssa./Huumeiden käyttö ja wiccalaisuus/shamanismi ovat todellakin aivan eri asioita.Kiitos kuitenkin siitä,että toit shamanismin esille.Siitä ei ole juurikaan juteltu:)
- vielä!
Mietitkö lainkaan mitä kirjoitit? Oletko koskaan perehtynyt wiccojen/noitien yrttikirjoihin?
- AROSUSI-09
vielä! kirjoitti:
Mietitkö lainkaan mitä kirjoitit? Oletko koskaan perehtynyt wiccojen/noitien yrttikirjoihin?
Humoristisena yksityiskohtana voin kertoa,että keittiöni hyllyä koristaa sen yhden ämmän kirja nimeltään "Real witches kitchen",jonka taannoin sain lahjaksi.../Sienilläkin pääsee matkaan,mutta nuita nuorempia ohjeistin,etteivät lähtisi kokeilemaan.Duoda...pistä mailia,niin jutellaan hiukan arkaluonteisesta aiheesta?
- Ni`la
AROSUSI-09 kirjoitti:
Humoristisena yksityiskohtana voin kertoa,että keittiöni hyllyä koristaa sen yhden ämmän kirja nimeltään "Real witches kitchen",jonka taannoin sain lahjaksi.../Sienilläkin pääsee matkaan,mutta nuita nuorempia ohjeistin,etteivät lähtisi kokeilemaan.Duoda...pistä mailia,niin jutellaan hiukan arkaluonteisesta aiheesta?
Kannattaa jättää väliin, koska et ilmeisesti tiedä minkä kanssa pelaat.. Kyse on asiasta mikä voi sinut vieä mukanaan täysin. Kuten susi sanoi, vähän kuin ajaisi autoa, parempi ajaa selvänä ettei tule vanhinkoa.
Et ehkä tajua, mitä vanhinko tarkoittaa, mutta parempi niin.
Salviaa sai laillisesti tilata suomeen pari vuotta sitten, mutta ei enää. Amsterdamissa sitä saa polttaa laillisesti. Voisi sanoa kuten skientologit, että "VARO VAARAA". - lilylioneye
Ni`la kirjoitti:
Kannattaa jättää väliin, koska et ilmeisesti tiedä minkä kanssa pelaat.. Kyse on asiasta mikä voi sinut vieä mukanaan täysin. Kuten susi sanoi, vähän kuin ajaisi autoa, parempi ajaa selvänä ettei tule vanhinkoa.
Et ehkä tajua, mitä vanhinko tarkoittaa, mutta parempi niin.
Salviaa sai laillisesti tilata suomeen pari vuotta sitten, mutta ei enää. Amsterdamissa sitä saa polttaa laillisesti. Voisi sanoa kuten skientologit, että "VARO VAARAA".eikös muita salvia-lajikkeita saa ihan luontaistuotekaupoista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2887103Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r565010Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004501Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli124319Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s433825Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1203692Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683646Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava273559SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713343Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739592490