Talotehtaiden tilanne

Tutkailin veropörssi nimistä lehteä.Oli aika yllättävää, että Suomessa monikaan talotehdas ei ole tehnyt 2003 voittoa kovinkaan paljon. Mikä talotehtaiden tilanne on todellisuudessa nyt noususuhdanteen huipulla?
41090
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

taloja pitää tehdä ja rahaa tulee kaupoista sisään kuukausien viiveellä. Ja se kilpailu pitää hinnat kurissa.

Äänestä

Talotehtaat tietää rommauksen tulosta ja varautuu siihen pimittämällä tuloja!

Äänestä

Osa on investoinut tehtaisiin ym., jote se syönyt tuota voittoa ja makselleet vanhoja velkoja pois.

Äänestä
  • maksettava ennenmin tai myöhemmin maksettava takaisin. Mikäli ei käytä sitä talotehtaiden niin suosittua "kupit nurin" systeemiä, ja sitten siirrytään uudelle paikkakunnalle jossa sitten saadaan kaikki tuet ja takaukset uudelleen. Pitäähän sitä päästä taas tuottamatonta liiketointa harrastamaan seuraavaan kepsahdukseen asti. Kunnat ne viulut sitten yleensä maksavat, on kuntia jotka toistavat useamman kertaa nuo samat kuviot. Ei mene luottamushenkilöille ihan äkkiä liiketoiminan A ja O perille. Mutta mitä väliä kun kuntalaiset ne viulut maksavat, sehän näyttää hyvälle kun on kunnassa työpaikkoja ja verotuloja. Vaikka työntekijät itse asiassa vain nauttivat etukäteen tuplapalkkaa. Ensin saadaan vähän, sitten maksellaan verojen muodossa niitä firman yhteisiä velkoja. Erittäin hienostunut ja järkevä systeemi tuottaa sontaa markkinoille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestuttaa? kirjoitti:

Tutkailin veropörssi nimistä lehteä.Oli aika yllättävää, että Suomessa monikaan talotehdas ei ole tehnyt 2003 voittoa kovinkaan paljon. Mikä talotehtaiden tilanne on todellisuudessa nyt noususuhdanteen huipulla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu