Toimiiko suurin osa ohjelmista Linux:illa? (ubuntus)
mm. Norton virustorjunta, ATI näytön ohjaimen ajurit, Maxtor kiintolevyt ja ASUS emolevyt?
mm. Norton virustorjunta, ATI näytön ohjaimen ajurit, Maxtor kiintolevyt ja ASUS emolevyt?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Toimiiko suurin osa ohjelmista Linux:illa?"
Suurinosa mistä ohjelmista? Windows ohjelmistako?
"Norton virustorjunta"
Mihin sä Windows viruksia etsivää viruskilleriä tarvitset Linuxissa?
"ATI näytön ohjaimen ajurit"
Kyllä.
"Maxtor kiintolevyt"
Miksi ihmeessä noi ei toimis? Ei IDE-kovalevyt tarvitse mitään erillistä valmistaja- tai kovalevykohtasta ajuria, ne toimii jokaikisessä käyttiksessä jolle on IDE-tuki.
"ASUS emolevyt"
No hyvin näkyy toimivan.
No tarvitseeko tuo linux mitään virustorjuntaa? Ja toimiiko minkään laiset windows ohjelmat ja mm. WinAmp?
Sinä niitä winkku ohjelmia oikein tarvitset? Linux on täynnä toimivia ohjelmia. WinAmp ei toimi linux:ssa mutta siinä monta omaa "amppia" jotka varmasti toimii. Jos kaipaat noin kovasti winkkua älä asenna linux:a, saat vain harmaita hiuksia.
Linux ei tarvitse virustentorjuntaohjelmaa.
Jotkin Windows-ohjelmat toimivat Linuxissa. On kuitenkin aina syytä käyttää Linuxin ohjelmia, jos se on suinkin mahdollista.
Nimenomaan haluan linux kun tää windows jo turhan monta kertaa kaatunut niin pitää Linux koittaa
Hanki sellainen ns. live-linux romppu jolla voit kokeilla Linuxia asentamatta sitä koneelle.
Esimerkiksi knoppix voi olla kokeilemisen arvoinen
Tai sitten ubuntu
Olen kyllä saanut winellä montakin windows-softaa pyörimään Linuxilla kuten ACDSee, Irfanview, Paint Shop Pro, WinAmp jne. mutta sitten olen ihmetellyt että miksi? Linuxista löytyy jopa parempiakin ohjelmia jotka kyllä normikäyttäjälle riittävät.
Windows-softa voi myös aiheuttaa turhaa kaatuilua yms. joten suutarin kannattaa vain pitäytyä lestissään.