Osaako kukaan kertoa, mistä saisi ostettua vanhan ajan puusuksia varten tarkoitettua suksitervaa? Tarvitaan pikkupoikamme kirpparista ostettuihin lastensuksiin.
Mistä saa ostaa suksitervaa?
tulevan "Mietaan"...
177306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
niin odota kunnekka lumet sulaa ja sit menee suolle juoksemaan. Ajaa likipitäen saman asian. Voit juosta itsesi henkihieveriin myös pehmeällä patjalla. Syke 190-200 ois sellai suht hyvä tavoite, niin että veri kohisee korvissa ja silmissä sumenee. Kyllä nukuttaa seuraavana yönä! :)
Sukset, joihin tervaa tarvittaisiin, on hankittu 5-vuotiaalle pojallemme, joka ei nykyajan hienouksista vielä ymmärrä, mutta toivoo kovasti pääsevänsä kokeilemaan niitä. Tosin säätilanne täällä etelässä ei lupaa lähiviikkona mahdollisuuksiakaan.
Kyllä tervaa löytyy, ainakin Keravan Teesissä oli hyllyssä.
Kaupoista löytyy purkissa. Normaali terva on usein liian paksua suoraan suksenpohjaan. Tärpätillä se ohenee. Ei kannata laittaa paksua kerrosta, mieluummin useita ohkaisia. Kuumailmapistoolilla sitten paahtaa ja sipaisee välillä siveltimellä. Tarkoitus on saada aikaan liukas pinta. Tuoretta tervaa vain pitovoiteeksi.
Olen hiihtänyt jo kauan puusuksilla. Aiemmin käytin lasikuituisia Järvisiä, mutta eihän niillä pitkillä ja kapeilla suksilla täällä mihinkään päässyt koskaan. Kelkanjälkiäkin alkaa olla nykyään niin harvassa.
on hieno yhdistelmä.
...on vähän turhankin kuuma. Kuumailmapistoolilla helpompi.
Itse olen ostanut erikoisvenetervaa, joka on melko vaaleaa ja juoksevaa eikä sisällä klönttejä. Tuota kun ohentaa tärpätillä, siis PUUTÄRPÄTILLÄ (esim. Oulu, vihreä pullo), niin on aika nopeasti kuivuvaa/imeytyvää. Olen laimentanut max. 20 % puutärpätillä. Tohon kanssa ei kannata ihan heti mennä tohottelemaan vaan antaa ensin laimeimman osan imeytyä, voip muuten kärähtää koko sivakka!
Mineraalitärpätti ei tosiaan käy, ei sekoitu kun on kivihiilestä tms. tislattu.
ei muuta kuin kävelet urheilukauppaan ja pyydät/käsket tilaamaan vauhdin hautatervaa, tulee 250ml purkissa.
tervasin just viikko sitten tuoksun vuoksi, en hiihtämisen...
ympäristömyrkky nykyään.
Kumma juttu. Ympäristömyrkky ja silti luonto itse valmistaa sitä. Pitää vissiin kerätä meidän kelot sitten metsästä pois ja toimittaa Riihimäelle.
Suomi on tapellut EU:sta poikkeusluvan "kasvipohjaiselle" tervalle. Muualla euroopassa ei enää tunneta edes sanastoissa muuta kuin kivihiiliterva, joka onkin kunnon myrkkyä. Vanhalle laivojen tervaamiseen tarkoittua puutervaa ei enää kukaan tarvi, eikä sille ole edes omaa sanaa monessa kielessä.
Lienevätkö silloin 300 v. sittenkään tienneet mitä ovat Suomesta tilanneet... kunnon ainetta ovat kuitenkin saaneet!
Rautakaupoista saa nimikkeellä "hautatervaa". Ainakin K-Rauta Espoossa myy. Ja kuten tuolla muillakin on ohjeena, ohuota kerroksia ja tuntuu se kuumailmapistooli olevan tohoa parempi. Eipä ainakaan polta suksia niin helposti.:-)
Ohenna tervaa pineenitärpätillä, ei siis mineraalitärpätillä. Pineenitärpätti on kotoisin männystä kuten tervakin.
Levittämiseen voit käyttää pensseliä. Työvälineet saa pestyä puhtaiksi tärpätillä.
Ensimmäinen hiihtolenkki kannattaa tehdä ilman voiteita. Syytä en tiedä, mutta on vanhan kansan ohje. Ja onpi sitten hiton raskasta kun ei alkuun luista ei eteen eikä taakse päin. Tosin muksulle saattaa tulla kyllä tippa silmään.:-)
Minullakin on Iso-Isän leveät ja pitkät kunnon puusukset odottamassa kunnon tervausta. Nuorempana hankitut Järvisen lasikuitusukset ovat niin kapeat ettei hangilla kanna ja niin kierot, ettei laduilla pääse suoraan ollenkaan. Auratuilla laduilla on muutenkin vauhtihulluja jottei siellä viitsi hiihdosta nautiskella. Kyllä Suomalainen tarvitsee tilaa ja rauhaa ympärilleen. Harmi kun kaupungit on niin täyteen rakennettu ja monikulttuurisia hulluja täynnä, mutta onneksi vielä pääsee maalle.
Venäläisiä laadoga puusuksia saa 5€ hintaan ja siihen siteet, jotka kyllälkin pitää olla kunnolliset ja tervaa ja pineenitärpättiä.
Rautakaupoissa on kyllä myynnissä kunnon hautatervaa. Myydään pulloissa.
Nautinto on valmis.
Hiihdän talvisin yli tuhat kilometriä metsissä ja mukavaa on.
Suksitervaa saa Netin kautta tilattua Tarcon Oy (Kuopio)
kerää kuusen tai männyn oksia laita vanhaan rautaseen maitokannuun,pohjaan reikä hitsaa siihen toiseta päästä käyrä putken pätkä.siihen vaikka puutulppa laita pönttö kivien päälle oksat maitokannuun sisään mielummin täyteen tee nuotio alle kun tarpeeksi kauan on lämmittänyt laske terva putken kautta pöntöstä ulos astiaan kun otat puu tulpan pois terva valuu astiaan ja sukset voidellaan kuumalla tervalla joka imeytyy suksen pojiin.se olikin siinä