Meidän 13 vuotias sydänvikainen villakoira sai eilen omituisen kohtauksen.
Heräsi ja alkoi kömpiä korista ylös. Kuului kolinaa ja sen jälkeen otus oli monta tuntia aivan kuin nukutuksesta herännyt. Takapää petti muutaman kerran alta ja tasapaino heitti.
Ensin luultiin että tassua oli sattunut, koska käveli niin omituisesti kuitenkaan mihinkään ei tuntunut koskevan. Muutaman tunnin tämä kesti ja nyt on ihan entisensä.
Lääkäriin en viitsisi turhaan viedä. Saa sellaisen paniikkikohtauksen että tuntuu turhalta kiduttamiselta varsinkin kun kaikki on taas paremmin. Mutta onko kenelläkään mitään ajatusta mistä tämmöinen voisi johtua?
Koira liukastui samana aamuna aika pahan näköisesti, mutta jotenkin en usko että se tähän vaikuttaisi. Toinen teoria mitä mietin on se, että voisiko tuollaisesta tömähdyksestä saada jonkin asteisen aivotärähdyksen ja sen myötä sekavuuden. Koirasta on tullut vanhuuttaan vähän kömpelö erityisesti sen herätessä.
Koiran aivotärähdys?
6
6103
Vastaukset
- lellu1960
Onko koirallasi minkälainen lääkitys sydänvikaan? Sydänoireistakin saattaa aiheutua tuota "putoamista".Aivotärähdys aiheuttaa yleensä myös pahoinvointia,joten en oikein usko,että siitä on kyse.Paremminkin voisi tulla kyseeseen noiden sydänoireiden ohella aivoverenkiertohäiriöt.Kyllähän vanhan koiran altistaminen kaikenlaisille tutkimuksille on aina vähän tulkinnan varainen seikka,joskus kauhea stressi eläinlääkärissä voi vain pahentaa tilannetta.Ota kuitenkin yhteys hoitavaan ell,hän varmaan osaa sanoa,jos koiran tuntee,jotain tähän tilanteeseen ja ehkä tarvittaessa tehdä kotikäynnin,jolloin koiran ei tarvitse mennä pelottavalle klinikalle.Tiedän...kallista on...
- kummissaan
Kallista on ja yleensä kun olen yrittänyt kysellä puhelimitse niin politiikka on ollut "tuokaa näytille". Ikinä eivät ole suostuneet mitään puhelimitse sanomaan. Tämä on mielestäni kurjaa, koska omien rahojen säästämisestä ei aina ole kyse. Toisaalta ymmärrän että he eivät halua kommentoida ja ottaa vastuuta näkemättä eläintä.
Lääke on Fortekor, niistä käsittääkseni se pienin vahvuus. Nyt en muista enkä voi tarkistaa. Mietin kyllä kanssa tuota verenkiertohäiriötä. Se ehkä selittäisi sen pökertyneisyyden kanssa aika hyvin. - lellu1960
kummissaan kirjoitti:
Kallista on ja yleensä kun olen yrittänyt kysellä puhelimitse niin politiikka on ollut "tuokaa näytille". Ikinä eivät ole suostuneet mitään puhelimitse sanomaan. Tämä on mielestäni kurjaa, koska omien rahojen säästämisestä ei aina ole kyse. Toisaalta ymmärrän että he eivät halua kommentoida ja ottaa vastuuta näkemättä eläintä.
Lääke on Fortekor, niistä käsittääkseni se pienin vahvuus. Nyt en muista enkä voi tarkistaa. Mietin kyllä kanssa tuota verenkiertohäiriötä. Se ehkä selittäisi sen pökertyneisyyden kanssa aika hyvin.Itse tietysti arvioit tilanteen,mutta jos sillä ei ole mitään sydänoireita,tai ne eivät ole lisääntyneet viime aikoina ( kuiva köhä,levottomuus varsinkin öisin,lisääntynyt väsymys,vatsanturvotus)itse ainakin tarkkailisin vaan tilannetta,jos koiraa ei enää heitä tai huippaa.Jos tuollainen kohtaus uusii,sitten miettisin tilannetta uudelleen.Tuleehan noille vanhoille näitä köpsähdyksiä välillä,lienevätkö sitten juuri aivoverenkierrosta johtuvia.Jos lääke on uusi tai jos annostusta on lisätty viime aikoina,voi olla ohimeneviä lääkkeeseen liittyviä haittavaikutuksiakin
- Villiksen omistaja
Minun kääpiövillakoiraan (pentuun) osui tennispalllo (päähän) ja hän vinkas ja alkoi sen jälkeen pyöriä ympyrää. Otin pennun syliin ja hän yritti napata jotakin oikealta puolelta (vähän niin kuin olisi nähnyt perhosen lentävän). Tämä kesti vähän aikaa (reilu tunti). Sen jälkeen oli aivan normaali... Oliko tämä vain säikähdys???
- Nice ihminen
Kummissaan, minä ainakin huolestuisin jos koirani tuolla lailla toimisi...
Mutta itsekin tarkkailisin tilannetta muutaman päivän sillä joo, onhan klinikalla kallista...
En veisi lääkäriin jos tuo ei toistuisi...
Mutta itsehän koirastasi päätät ;) - nikkyiu
epilepsia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 866338
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859