nelosryhmän escort

onks noita suomessa paljon

onko nelosryhmän escortteja suomessa paljon kilpakäytössä

11

2439

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----------------

      Urbaani...tai oikeastaan maalaislegenda kertoo, että Juha Kankkusella olisi Laukaalla tallissa aito BDA-Escort.

      • Masa

        Kankkusella on autotallissaan A-Ford vuosimallia 1928 BDA-tekniikalla. Jos on tosi taitava niin rekkarin voi päätellä edellisestä lauseesta ja kysellä AKE:lta lisätietoja. Jussi on vaan aika vaitonainen autokokoelmastaan.

        Siellä on sen verran paljon autoja että saattaa siellä ihan tavaalinenkin BDA:kin olla, mutta tosta yllämainitusta puhutaan eniten.


    • ----------------

      En tiedä miten historicissa on mutta F-Cupissa ei voi kilpailla 4-ryhmäläisellä Escortilla, koska säännöt eivät salli 1982 vanhempaan autoon 16-venttiilistä konetta.

      • minä

        olis tainnu olla group4 escort vähän turhan ripeä peli f-cupin alkuaikoina muihin verrattuna.


      • <<<
        minä kirjoitti:

        olis tainnu olla group4 escort vähän turhan ripeä peli f-cupin alkuaikoina muihin verrattuna.

        1.Ford escort twincam 1968 2.Ford escort twincam 1969 3.Ford escort twincam 1970 4.FORD ESCORT RS 1600 MK1 5.FORD ESCORT RS 1600 MK1 6.FORD ESCORT RS 1800 MKII 7.FORD ESCORT RS 2000 MKII 8.OPEL MANTA 9.OPEL MANTA 10.FORD ESCORT RS 2000 MKII


    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      Jyväskylän suurajot ,,,joskus 80-luvun alussa,
      västilän ek,,,en unohda koskaan sitä ääntä mikä lähti BDA-escortista kun Vatanen
      veteli kaasu pohjassa västilässä,,ei paljon pumppaillu kaasua vaan kierrokset tapissa rajoittajaa vasten,,,hiljainen metsä ja yhtäkkiä Bda kiljuu,,koko metsä raikuin...siinä muistoja kerrakseen.

    • eipä juuri
      • ♥♥♥♥♥

        Ois upea omistaa mk2


    • bdaaaaa

      Oiskohan noita bda escorteja suomessa noin 20 kpl?

      • Juisifruitti

        On varmasti enemmänkin, aika yleisiä ralleissa ja radalla kun ajatellaan miten pieni kansakunta me ollaan. TC mallia ehkäpä jopa vähemmän. Kadulla uskoisin olevan eniten Vaikka niiden konepellit ei yleensä vappu kruisengeissa auki olekaan Tiedän keskisuomessa kaksi bda fordia jotka ei ulkonäöllään erotu juuri mitenkään ja saavat osakseen melko säälin sekaisia katseita ja jopa naurua kun kulkueessa menee hienompia ja paremmin käyviä tehottomampia versioita. Mutta kuskeilla on yleensä melko tyytyväinen ilme. Isojen tuplakaasareiden valtaisa imuääni tyhjäkäynnillä letkassa kytkintä pumppaillen ei ole kovinkaan luottamusta herättävä ja se luo mielikuvan amis tuuningista joka pistää katsojien joukossa olevat tosi rakentaja ässät virnuilemaan. Mutta kuten sanoin oli viimevuonnakin kahdessa moisessa melko tyytyväisen näköiset kuskit vaikka ympärillä hirnuttiin. Yllättäen ne myös katsastetaan samalla asemalla ja samalla inssillä, miksihän ? Ai niin, kumpikaan ei ole Escort vaikka tässä taidettiin niiden perään huudellakin.


    • Anonyymi

      No minä ajelen tosi rumalla mustalla 2l tc ladalla joskus jyväskylässä ja ei siitä nykyaudit kyllä ohi pääse vaikka kuinka yrittää ja minulle on kauneutta katsottuna moni asia jotka muut näkevät rumana. 180 heppaa kun on ladassa ni se pahvikoppa lentää aika kovaa jos haluaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksoisliekki-ihmiset

      Kun olette tavanneet kaksoisliekkinne, miltä se on tuntunut? Ole tosi utelias tietämään.
      Ikävä
      307
      3169
    2. Olit nainen vanhentunut

      ei ole aika ollut armelias sulle.
      Ikävä
      91
      1612
    3. Osta säkin sellainen

      Osta säkin sellainen makkaratakki
      Ikävä
      34
      1488
    4. Oletko jo saanut apua mt-ongelmiisi?

      Ja onko harhat helpottuneet? Vieläkö tunnet että sinua seurataan, ja kotonasi käydään poissa ollessasi?
      Ikävä
      183
      1397
    5. Yritätkö päästä

      Yli kaivatustasi?
      Ikävä
      117
      1191
    6. Vihjelista

      Kerro joku vihje, jos vielä kinostaa enemmän kuin kiviä 🪨🪵 ja haluat yhteydenottoa 👇
      Ikävä
      88
      1041
    7. Mikä kaivattusi

      Huumorintajussa on niin erityistä? Mikä hänestä tekee hauskan?
      Ikävä
      49
      951
    8. Vasemmisto osoittaa mieltä Berliinissä - Miksi?

      Eikös siellä ollut juuri demokraattisesti järjestetyt vaalit jossa kansa on sanonut mielipiteensä ja KAIKKIA on kuultu t
      Maailman menoa
      204
      950
    9. Onko kaivattusi

      Kuuma?
      Ikävä
      60
      946
    10. Mitä haluaisit sanoa

      Kaivatullesi NYT Part ll. Kenenkään peukku ei kestä tuota edellistä ketjua.
      Ikävä
      64
      897
    Aihe