emo ei tunnista muistia oikeaksi

Emo on vm-98 mallia ja biosia ei ole päivitetty. En saa 256MB toimimaan kuin 128MBnä. Pitääkö bios päivittää?, muisti on vamuudella 256MB. Emo tukee muistia 512MB asti.
4225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mikä on emon tyyppi?
Hyväksyykö emo 256Mb muistikampoja vai 4x128Mb?

Äänestä
  • kaksi muistipaikkaa ja tukee ohjekirjan mukaan muistia 512MB asti, siitähän voi laskea. Löysin uuden biospäivityksen, kokeilenko?

    Äänestä

  • Henrik kirjoitti:

    kaksi muistipaikkaa ja tukee ohjekirjan mukaan muistia 512MB asti, siitähän voi laskea. Löysin uuden biospäivityksen, kokeilenko?

    Kyllä uusi biossi kannattaa aina asentaa. Tuntuu kyllä ihmeelliseltä että toi ongelma ois siitä kiinni jos manuska sanoo että tukee 512 asti.

    Äänestä

Vaikka mieleeni tulee vain se, että muistipalikka on jotenkin viallinen, ei kuullosta normaalilta, että 256 tunnistuu 128...ei oikein vois tehä niin, jos saat vaikka kaverilta lainaan muistipalikan, niin kannattaa kokeilla, ja sitten se BIOS päivitys kanssa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Henrik kirjoitti:

Emo on vm-98 mallia ja biosia ei ole päivitetty. En saa 256MB toimimaan kuin 128MBnä. Pitääkö bios päivittää?, muisti on vamuudella 256MB. Emo tukee muistia 512MB asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu