perintövero?

Voisiko joku kertoa kuinka paljon saa periä omaisuutta ennen kuin veroja lähtee ja paljon näitä veroja sitten loppujen lopuksi lähtee?
77702
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mene heti asianajajan puheille!kerrot tilanteesi he voivat neuvoa.voi muuten käydä niin että tulet vielä velkautuneeksi mitä perit.lakimies tulee varmasti halvemmaksi ja voit vielä periäkkin jotakin.

Äänestä
  • Vainajan velat ovat pesän velkoja ja ne sekä hautauskulut otetaan perittävästä omaisuudesta pois ennen perintöverotusta. Ei velka periydy. Laki muuttui 2004 syksyllä, että velkaiseen pesään ryhtyminen ei enää aiheuta velkojen periytymistä, kun ei oteta varoja itselle.
    No jaa, kuolinhetken jälkeinen pörssiromahdus voisi aiheuttaa sen, että käteen jäisi arvoton osakesalkku, joka perintöverotetaan kuolinhetken noteerauksen arvoilla.

    Äänestä

  • onnekas kirjoitti:

    Vainajan velat ovat pesän velkoja ja ne sekä hautauskulut otetaan perittävästä omaisuudesta pois ennen perintöverotusta. Ei velka periydy. Laki muuttui 2004 syksyllä, että velkaiseen pesään ryhtyminen ei enää aiheuta velkojen periytymistä, kun ei oteta varoja itselle.
    No jaa, kuolinhetken jälkeinen pörssiromahdus voisi aiheuttaa sen, että käteen jäisi arvoton osakesalkku, joka perintöverotetaan kuolinhetken noteerauksen arvoilla.

    voi ne velatkin siirtyä sun maksettaviksi, jos et hoida perunkirjoitusta ajallaan (3kk kuolinpäivästä). Jos ei hoida ja velkojat haluaa rahaa, ne voi hakea niitä perilliseltä joka sitte joutuu kuvettaan kaivamaan jos ei sillä oo hiton hyvää juristia..

    Melkeinpä kävisin juristin kanssa läpi kaikki perintöasiat, saa sitte oikeita neuvoja. Oikeusaputoimistot ja lakifirmat tekee perunkirjoituksiakin..

    Äänestä

  • Usko tuota jos perinnönjaon suorittaja on jo olemassa. Jos perintösi ei ole miljoonaluokkaa, niin taatusti "laitakaupungin" lainoppinut hoitaa jaon huomattavasti halvemmalla kuin keskikaupungin verenimijät! Nähty ja koettu on!! 2 pientä samankokoista perintöä lähipiirissäni (muutenkin vertailukelpoiset). Toisen jakokustannukset 520 € ja toinen 6200 €. Vero EI muutu oli mikä tahansa lainoppinut asiaa sulle selittämässä.

    Äänestä

Tuolla www.vero.fi sivuilla on aika hyvin selvitetty tuo asia,joten käyppä siellä katselemassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa vailla kirjoitti:

Voisiko joku kertoa kuinka paljon saa periä omaisuutta ennen kuin veroja lähtee ja paljon näitä veroja sitten loppujen lopuksi lähtee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu