Ollaan ulkokoiraa harkitsemassa, ja kyselisin teidän milestä ulko koiraksi sopivaa rotua. Huskyt hakluvat vetää rekeä, eivätkä ole niin miellyttämishaluisia kun haluaisimme. Tämä riippuu tietysti koirasta, mutta..
Samojediä harkittu, mutta kuuleman mukaan se pitkästyy helposti ja sen kanssa pitäisi viettää paljon aikaa. Tämä on tietysti suunnitelmissakin, mutta onhan elämässä työt ja koulut ja muut, eikä koiralle olisi mahdollista tarjota seuraa tiettyä määrää enempää.
Entä alaskanmalamuutti? Suomenpystykorva? Lapinkoira? Mikä sopisi?
Ja te, keillä on ulko-koira, montako kertaa päivässä viette koiraa ulos? Jos se elää muuten tarhassa ja pääsee sisälle jos pakkanen on aivan hirveä?
Samojediä harkittu, mutta kuuleman mukaan se pitkästyy helposti ja sen kanssa pitäisi viettää paljon aikaa. Tämä on tietysti suunnitelmissakin, mutta onhan elämässä työt ja koulut ja muut, eikä koiralle olisi mahdollista tarjota seuraa tiettyä määrää enempää.
Entä alaskanmalamuutti? Suomenpystykorva? Lapinkoira? Mikä sopisi?
Ja te, keillä on ulko-koira, montako kertaa päivässä viette koiraa ulos? Jos se elää muuten tarhassa ja pääsee sisälle jos pakkanen on aivan hirveä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Samojedi on kyllä tosiaankin ihan hyvä ulkokoira. Mutta aivan kuten itsekin sanoit, ne ovat yleensä todella sosiaalisia, ja haluavat olla paljon ihmisten kanssa. Meidän samojedimme saa olla aidatulla pihalla sillion kun haluaa (on kuitenkin usein sisällä, koska siellä ihmisetkin). Sen kanssa tehdään kaksi pitkähköä lenkkiä päivässä.
Pitääkö koiran olla kaiken aikaa ulkona. Musta itestä olis todella kiva, jos koira olisi suuren osan ajastaan sisällä, mutta täytyy mun huomioida muutkin perheen jäsenet. Mutta samojedi on todella korkeella "meille sopiva rotu" listan kärjessä..
ovat ne kriteerit teille sopivalle rodulle? paljonko aiotte olla koiran kanssa, miten pitkiä lenkkejä tehdä?
.. on yksi oma karjalankarhukoira, joka on ulkokoira. Juoksutetaan koiruutta päivässä ainakin yksi pitempi lenkki, jos ei ehi lenkittämään niin annetaan olla pihalla irti jonku aikaa 1,5 vuotiaan karhukoirakaverinsa kanssa jolloin energia kuluu lähinnä kisuamiseen. Välillä käytän sisälläkin jotta sais koira paapia sohvalla vähän aikaa, kunnes sillä tulee kuuma ja se alkaa vinkumaan ulos, sinne omaan häkkiinsä ;)
Toivottavasti löytyy sopiva koira!
Mikä on syynä hankkia ulkokoira?
Ota huomioon, että pientä pentua ei saa laittaa suoraan ulos vaan se opetetaan häkkiolosuhteisiin pikkuhiljaa. Ota myös huomioon, että koirat sairastavat ja silloin niiden on oltava sisällä.
Meillä on samojedinkoiria. Turkki on harjattava kerran viikossa auki. Talvella koiran on oltava lämpimissä sisätiloissa kuivumassa jokunen tunti ennen harjausta. Muutoin turkkia ei saa auki ja siitä taas seuraa ongelmia.
Koiria ulkoilutetaan kaksi-kolme kertaa päivässä. Aamulla puolen tunnin lenkki, häkkiin 5-6 tunniksi. Sitten irtolenkki metsässä tai pidempi remmilenkki, illalla vielä pissalenkki.
Kun ollaan kotona koirat ovat joko pihalla irti tai sisällä, ihan miten haluavat.
Samojedi tarvitsee paljon ihmisen seuraa ja aktiviteettia. Myöskin liikuntaa, ovat alunperin rekikoiria.
lähinnä ihmettelen tuota että koiran pitäisi miellyttää ihmistä muttei kuitenkaan olla sosiaalinen?
kuin miehessä.Täytyy olla itsenäinen mutta pitää ymmärtää ettei tee ominpäin mitään.