Urheilua/urheiluseuroja Sortavalassa?!

Sattuisiko kukaan tietämään, onko Sortavalassa mitään urheiluun liittyvää toimintaa tai seuroja?
Ajattelin lähinnä sitä, että jos sinne veisi urheiluvarusteita heille.
6755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Molo

Pani ihan miettimään, valmistetaanko Karjala siellä. Meinaan Okei ketjun marketissa Pietarissa näin kyseiset sivakat ja oli ihan siistit, hintaluokka 1500 r siteineen, oli ns tyttömallia.

Äänestä

Onhan Sortavalassa urheiluseuroja, esim. Sortavalan Pallo, joka pelasi myös suomalaisessa sarjassa joitakin aikoja sitten.
Mutta en tiedä tarkemmin yksilölajeista.

Sitä olen vaan ihmetellyt, että Karjalaan viedään käytettyjä suksia, monoja ym. hiihtovälineitä myyntiin. Onko uudet välineet kaupoissa kalliita?

Myös käytetyt luistimet käyvät myyntiin.

Venäläiset "laukkuryssät" kiertelevät itäsuomalaisissa kirppareissa etsimässä halpoja urheiluvälineitä.

Äänestä

Vakkosalmen puiston vieressä olevalla kentällä on kesäaikaan joka ilta poikia ja myös miehiä pelailemassa potku- tai jalkapalloa. Onpa käyty joskus potkimassa näitten kanssakin.
Kaupungissa toimii ainakin nyrkkeily-, judo- sekä joku muu kikujuseura, painia sekä voimistelua ainakin harrastetaan. Periaatteessa kaikkia perus lajeja, mahdollisuuksien puitteissa. Tuskin kuitenkaan kyykkää, vaikka se karjalainen laji onkin.

Varmaan esim luistimet voisivat olla haluttua kamaa, miksei muutkin.

Äänestä

Itse olen jättänyt tänne mm. luistimia.
Lastenkoti sijaitsee "raatihuonetta" vastapäätä.
Samalla kadulla kuin tyttökoulu ja lyseo.
Kerran kun söimme Seurahuoneella siellä oli jalkapalloilijoita samaan aikaan lounastamassa.

Paka!

Äänestä

tuo on jo jotain rappiohumanisuutta, eikö ole parempaa kohdetta kuin nuille kiitämättömille ryssille ruveta lahjoittelemaan ?

Äänestä
  • Hohhoijaa..
    Itse taidat olla jknv rappiolla, kun yli KUUSI VUOTTA vanhaan keskusteluun kommentoit!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


JaninaB kirjoitti:

Sattuisiko kukaan tietämään, onko Sortavalassa mitään urheiluun liittyvää toimintaa tai seuroja?
Ajattelin lähinnä sitä, että jos sinne veisi urheiluvarusteita heille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu