Tähän asti olen lentänyt aina tavallisilla paperilipuilla mutta nyt tuli ensimmäistä kertaa eteeni e-lippu jonka ostin Kilroylta. Kävin tulostamassa tiedot annetussa osoitteessa. Riittääkö tämä paperipala siis "lipuksi"? Entä jos ei ole ko. tulostusversio mukana? Pääseekö silti koneeseen? Anteeksi kokemattomuuteni, mutta haluan vain tarkistaa asian.
E-Lippu
Uusi asia
3612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
E-lippu on todella kätevää nykyaikaa.Sinulla on se tuloste ja se on sinun MATKALIPPU.Se kannattaa pitää mukana.Tosin esim. euroopassa riittää kun on passi tms. vaadittava identiteetti asiakirja...sen perusteella lentosi löytyy.ELi se tuloste mukaan ja hyvään talteen ja näytät jos ja kun pyydetään.Mihin niitä vanhoja paperisia lentolippuja edes tarvitaan...saati sitten käsinkirjoitettuja...hahah!Nykyään e-lipun voi saada jo kännykkään,eli ei paperin paperia!
Kiitos asiallisesta vastauksesta! Asia on nyt selvä.
eli jo kotimaanlennoillakin sinun pitää todistaa henkilöllisyytesi koneeseen mennessä. Ja toisaalta ne henkkarit taidetaan jo mainita siinä lipun yhteydessä eli sillä todistat että olet se kenen nimellä lippu on. Sorry sanon että taidetaan, koska itselläni on molempien kotimaassa lentävien isompien firmojen bonuskortit jonka vinkauttamalla hoituu check in