Lintunäyttelyt Suomessa

En ole huomannut

Järjestetäänkö Suomessa häkkilinnuille näyttelyitä samaan tapaan kuin esim. kaneille? Minulla olisi hienoja kanarialintuja!

Koetin liittyä Suomen Papukaijayhdistyksen jäseneksi ilmoittautumalla heidän sivustolla, mutta mitään vastausta postista ei ole tullut. Onko joku puh.nro johon voi soittaa asiasta?

2

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -K-

      Mikäli tarkoitat näyttelyillä samanlaisia kilpailuja kuin jossakin muualla Euroopassa järjestetään niin vastaus on ei. Lintunäyttelyitä sen sijaan järjestetään ajoittain suomessakin mutta näissä ei siis arvostella lintuja vaan jaetaan tietoa lemmikkilintujen pitämisestä jne. Seuraava tapahtuma on 11.2.2006 Megaeläin -liikkeessä Helsingin Itäkeskuksessa.

      Vuodenvaihteen takia web -liittymislomakkeiden käsittelyssä on pidetty taukoa mistä syystä ohjeita ei ole postitse heti tullut. Mikäli mitään ei kuulu vieläkään muutamaan viikkoon, ota yhteyttä jäsenasioiden hoitajaan. Yhteystiedot (mm. puhelinnnumero) löytyy yhdistyksen web -sivustolta, www.papukaijayhdistys.fi

    • -M-

      Suomessa ei ulkomuotoarvostelunäyttelyitä lemmikkilinnuille järjestetä, eikä moiset ainakaan SPY:n toimintaan ja arvomaailmaan edes kuulu, eli ainakaan siltä taholta ei ole niitä edes odotettavissa. Erilaisiin esittelytapahtumiin voit toki tulla lintujasi näyttämään. (Ainakin mikäli tämä lintuinfluenssahysteria ei tästä vielä pahene...).

      Jäsenyydestä voit kysellä vaikka sähköpostitse osoitteesta [email protected] (kaikki yhteystiedot löytyvät kyllä yhdistyksen sivuilta). Tällä hetkellä tietääkseni voi olla uusien jäsenten käsittelyssä vähän ruuhkaa (rekisterikantaa päivitetään) ja siksi vastaus viivästyä, mutta onhan se lomake voinut matkalla hukkuakin bittiavaruuteen, joten voithan tuon vielä varmistaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7594
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      125
      3012
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1854
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      66
      1696
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1522
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1472
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe