Olen lähdössä huhtikuussa Maltalle ja haluaisin vähän tietoja paikasta. Ilmeisesti mukaan (tai paikan päältä) tarvitsee adapterin esim. kännykän latausta varten. Onko arvokaskin kapistus? Kuinka yleistä on käyttää visa electronia kaupoissa ja kuinka hyvin on toiminut automaatista nostaminen? Lisäksi kaipailen hieman tietoja säästä, onko huhtikuun alussa käyneitä, joilta löytyy tietoa sen ajankohdan lämpötiloista? Kaikki muukin info koskien Maltaa kelpaa :)
Tietoa tarvitaan
5
3439
Vastaukset
- Rory
Lukaisepas kirjoittamani juttu aiheesta Piian keskustelusta, kirjoitin sinne ravintoloista yms.
adapterin saa ostettua sieltä, ei maksa kovin paljoa, alle pari euroa. Joskus lainaavat hotellistakin. Visa electron toimii ja rahaa voi nostaa helposti. Ei ongelmia. Sää huhtikuun alussa jo ihan kivan lämmin,mutta ei vielä paahtavan kuuma. Katso viikon lämpötilat www.maltaweather.com muistaakseni on osoite josta löytyy. - fasu-77
Onnea vaan Maltan matkalle! Vietin itse siellä kuukauden pari vuotta sitten. Kannattaa tutustua paikallisiin ihmisiin, jos vaan mahdollista. On kyllä helppoa, maltalaiset ovat ihania ja avoimia ihmisiä! Minua työkaverit (ja heidänkin kaverinsa) kuskasivat ympäri Maltaa nähtävyyksiä katsomassa. Tosin liikkuminen on helppoa yksinkin, kun maa on niin pieni. Bussilla pääsee joka paikkaan. Taksilla ei kannata kulkea ellei ole pakko, ne ovat hävyttömän kalliita! Jos olet Maltalla pidempään, kannattaa lähteä koko päivän kestäville retkille joita järjestävät paikalliset matkatoimistot. Joka kadun kulmassa on pikku luukkuja jotka ovat olevinaan matkan järjestäjiä. Vertaile hintoja! Voin suositella Sun scope-toursia ja Captain Morgan Cruisesia. Molempien matkoja voi varata niistä pikku luukuista. Morganin risteilyt lähtevät Sliemasta ja sinne haetaan hotellilta pikkubussilla (ellet ole sopinut toisin)
Ehdotomasti nähtäviä paikkoja ovat
-Dingli Cliffs. Mahtava jyrkänne ja aivan upea auringonlaskun aikaan! Ota mukaan halikaveri!!! ;) Paikka on kyllä surullisen kuuluisa siitä että maltalaismiehet räiskivät kyseisiltä kallioilta muuttolintuja...
-Blue Grotto ja Azure Window, niistä puhutaan kaikissa Maltaa käsittelevissä oppaissa eikä suotta. Aivan mielettömiä! Ei uskoisi mitä kaikkea luonto pystyy muovaamaan. Blue Grottoon kannattaa mennä aamupäivällä kun luolaan vielä paistaa aurinko.
-Cominon saarella on Blue Lagoon. Paikka on kuin paratiisi, tosin maasto on aika karua, mutta katsele merelle päin! Paikka on nimensä veroinen, todellakin SININEN laguuni.
-Mdinan kaupungissa kannattaa myös käydä. Kaupunki on Maltan korkeimmalla paikalla (entinen pääkaupunki)= huikeat näköalat. Kaupunkiin ei saa ajaa omalla autolla ilman erityislupaa.
-Valletta, tietysti.
- Sliemassa on upea rantakatu jossa voi tiirailla ihmisiä :) Katu on varsinainen turistirysä ja hinnat sen mukaiset, mutta kannattaa käydä katsomassa!
-Maltan parhaat bileet ovat Pacevillessa (on kai osa St Julian'sin kaupunkia. Etenkin Dragonara-, San Gorg- ja Ball streetin ympärillä on baareja ym. joka makuun. Bileet alkaa pimeän tultua ja loppuvat aamulla n.klo 6... Asuin itse Pacevillessa ja nukkuminen ei onnistunut yhtenäkään yönä... Osa baareista on avoinna suoraan kadulle. Tsekkaa Havana-baari (jos se on vielä olemassa) Oma suosikkini :) Pacevillessa on myös Casino.
Vielä olisi vaikka mitä!
Ilmat ovat huhtikuussa jo tosi lämpimät. Tosin maaliskuun lopulla alkaa tuulla aika paljon. Tuulet ovat lämpimiä, mutta välillä tuntuu että lentää itse mukana. Kiviä taskuun vaan :) Meri ei vielä ole lämminnyt ja tuuli sekoittaa sitä. Mutta kyllä suomalainen tarkenee mennä uimaan. Ainakaan rannoilla ei ole ruuhkaa.
Voisin kertoa vielä satoja juttua Maltasta ja maltalaisista, että jos kiinnostaa niin pistä viestiä. Myös käytänön asiat tuli tutuiksi.
Nauti matkasta ja pidä hauskaa! - lasseee
Moi, oltiin vuosi sitten maaliskuun alussa. Lämpötila 15-20 astetta, ei satanut. Electron käy hyvin. Bussit halpoja, reilulla eurolla matkustaa kokopäivän ja vuoroja menee tosi usein. Toimii siellä paremmin kuin täällä. Varasin juuri uuden matkan sinne, lähtö aprillipäivänä ja pari viikkoa. Tosi mukava paikka
- Petri888
Jos sukellus kiinnostaa, Suomalainen Thaimaasta tuttu sukellusfirma rantautui Maltallle. Palvelu suomeksi. http://www.sukellusmaltalla.fi
- maltillamaltalle
Malta on aika harvalle suomalaiselle tuttu kohde, mutta ehdottomasti matkan arvoinen. Siinä muuten saat yhdistymään samalla tosi kivasti kaupunkilomaa ja rantalomaa, tai sitten jompaa kumpaa yksistään, ihan miten kukin haluaa. Ilmasto on kivan lämmin jopa "talvella" ja nähtävä riittää vaikka useammallekin viikolle. Saaret tarjoavat uskomattomia maisemia, rannat eivät ole niitä Välimeren parhaita, etenkään pienille lapsille. Unelmakohde myös histrorian ystäville tai arkkitehtuuria palvoville, sitä riittää aina esihistorialliselta kaudelta ja keskiajan ritarilinnoista moderniin antiin. Maltaan pääsee tutustumaan jo kotona suomenkin kielellä olevan sivuston kautta, osoite on: http://malta24.net/fi/etusivu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714595Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913735Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623283SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502453Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131219