Vallox Digit asetuksista

Ensimmäisiä kovia pakkasia pitelee talomme historiassa ja olisin kiinnostunut millaisilla säädöillä(siis kaikki säädöt) pyöritätte kyseistä konetta.
41589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Näin kovilla pakkasilla (alle -20 C) pyöritämme konetta ihan minimiteholla. Sähkövastus on säädetty lämmittämään tuloilma n. 18 C.

Ilmojen lauhtuessa nostamme nostamme käyntitehoa
n. - 10 C toiselle pykälälle
n. /- 0 C kolmanelle pykälälle
> 5 C pykälät 4-6.

Äänestä
  • Miten kylmäksi voi poistoilman alarajan säätää. Voiko sen laittaa pakkasen puolelle, ettei tuloilmapuhallin katkoisi niin useasti.

    Äänestä

  • valloxista kirjoitti:

    Miten kylmäksi voi poistoilman alarajan säätää. Voiko sen laittaa pakkasen puolelle, ettei tuloilmapuhallin katkoisi niin useasti.

    Kone on sun air classic 500, jonka tehdasasetus oli 7, eli pätki jo -15 asteessa kun oli saunottu. Nyt laitoin pakkasten tultua minimille ja sisä-ulkolämp.mittarin anturin poistokanavaan. Aamulla oli poiston lämpötila -0.3 astetta. Suihkussa käynnin jälkeen nousi 2-3 asteeseen. Ei pätki.

    Epäilin tietysti että kennohan on jäässä tai jotain vastaavaa. Avasin koneen aamulla ja annoin "sulaa". Tulos oli peräti 4 tippaa vettä LTO-kennosta. Koneen pohjalla oli sulanutta vettä (tulopuolella) ehkä 1/2 desiä (koneen kaadot liian pienet). Niin tai näin niin vehje toimii tarkoitetulla tavallla. Jälkilämmitys vesipatterilla, jossa menee 25 - 32 asteinen vesi näin pakkasella (maalämpö).

    Sitä tulopuhaltimen pysähtelyä ei kyllä hermot kestä yhtään, vaikkakin ääni on pieni, mutta koneen äänenvaihtelu häiritsee.

    Äänestä

  • valloxista kirjoitti:

    Miten kylmäksi voi poistoilman alarajan säätää. Voiko sen laittaa pakkasen puolelle, ettei tuloilmapuhallin katkoisi niin useasti.

    Säädetty jäteilman alarajaksi 2 C ja lämpötilaeroksi 2 astetta. Jonkin verran pätkii kovilla pakkasilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pakkasella kirjoitti:

Ensimmäisiä kovia pakkasia pitelee talomme historiassa ja olisin kiinnostunut millaisilla säädöillä(siis kaikki säädöt) pyöritätte kyseistä konetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu