tiivisteet?

Omistan 96 Chrysler Neonin. Asennettuani sinne paremmat popit alkoi ovien sisältä kuulua helinää. Vanhassa autossa oli ongelmana koko korin helinä. Millä kunnon hifistit tiivistävät oviaan ja kerkästi ääntä päästäviä kohtia?
2195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei tarvii tiivistää mutta vaimentaa kylläkin.
Vaimennus massalla tai bitumi matolla. Akkuna mekanismistä lähtee sitä helinää ja kolinaa. Äänen kohteita voi vaimentaa silikooni letkun pätkillä tankojen päälle ym.

Äänestä
  • Joo, kiitos vinkeistä. Kun takuutakin vielä löytyy niin olen käynyt autoliikkeessä jo parikin kertaa tutkituttamassa ovien helinää. Vastaukseksi olen saanut, että "ei me mitään kilinää sieltä löydetty, kiristeltiin kyllä ruuveja". Pitää sitten käydä itse toimeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohtalotoveri kirjoitti:

Omistan 96 Chrysler Neonin. Asennettuani sinne paremmat popit alkoi ovien sisältä kuulua helinää. Vanhassa autossa oli ongelmana koko korin helinä. Millä kunnon hifistit tiivistävät oviaan ja kerkästi ääntä päästäviä kohtia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu