Kaksikieliset häät

Kikkarapää

Kiinnostaa tietää kaksikielisten ( esim. suomen ja ruotsinkieliset tai puhe ja viittomakielisen ym.)häiden sujuvuutta. Eli miten ne toteutettiin ja oliko lopputulos hyvä?

3

807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leidi

      Olen ollut vieraana muutamissa kaksikielisissä häissä. Vihkipuhe pidettiin kahteen kertaan muutamissa häissä ja toisissa tulkattiin toiselle kielelle. Kysymykset sitten sulhasen ja morsiamen äidinkielen mukaan.

      Kaksikieliset häät tuntuvat olevan jotenkin rikkaampi kokemus kuin yksikieliset, johtunee enemmän kahden erilaisen kulttuurin kohtaamisesta kuin puhutuista kielistä.

    • humanisti

      Ainakin siviilihäät ovat onnistuneet hyvin. On ollut jopa kolmekieliset, kotimaiset englanti.

      Kaikkea ei tietenkään vedetty kaikilla kielillä vaan mietittiin mikä on tärkeää eri kuulijoille.

      Kun ei tarvinnut sekoittaa pappia kuvioihin niin puheeseen saatiin myös aimo annos huumoriakin mukaan.

    • Mennessäni mieheni kanssa naimisiin jouduimme pitämään häät kolmekielisinä. Olen kuitenkin suurimman osan eliniästäni asunut muualla, kuin Suomessa, joten ystäväni puhuvat englantia, kuten veljeni vaimo perheineen. Itse olen taas kaksi kielinen.

      Hyvin vihkiminen sekä häätilaisuus siitä huolimatta sujuikin, vaikka häissä puhuttiinkin kolmea eri kieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      67
      4557
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3228
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2648
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2563
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      198
      1931
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      396
      1554
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1428
    Aihe