olen ollut reilun 3 kk SOListina ja vieläkin mulle maksetaan harkkarin palkkaa, olenko tollo? toiset saaneet parempaa palkkaa jo parin vkon päästä taloon tultuaan. onko tosiaan niin, että voidaan maksaa surkeasti, ellet pääse kohtuullisiin huoneaikoihin??? olen tarkka, hyväkuntoinen, mutta aina selkä hiessä työnsä tekevä, enkä pidä taukoja kuin ne kaksi luvattua varttia. voidaanko siis pelkästä hitaudesta kostaa???!!!
SOListina
ikuinen harkkari?
51002
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kyllä ne voi olla ilkeitä jos haluaa mutta jos sinä et ole koejalla sinun ei tarvitse suostua siihen , harjoittelupalkka on tarkoitettu vaan siihen asti kuin asiat on oppinut. ja vaikka olisitki koeajalla ei ne voi simputtaa ihan miten vaan. ja niihin työtehoihin joita ne vaatii ei pääse kukaan. Solilla tuppaa olemaan silleen että homma toimii pärstä kertoimen mukaan. ole tarkkana palkoissa sillä niissä on aina epäselvyyttä, ota aina tuntikortista kopio jotta sinulla on mustaa valkoisella jos tulee ongemia ja kos sulla EI OLE VIRALLISTA TYÖSOPIMUSTA VAADI SELLAINEN!
Mulla on määräaikainen työsopimus. Hokasin just, mistä tää homma johtuu. Hitsi, en kuulu liittoon!!! Mua voidaan jymäyttää vaikka miten päin, koska tuskin alan itekseni valittamaan. Mutta taidan ottaa yhteyttä työsuojelupiiriin.
ÄLÄ TEE sitä virhettä että otat yhteyttä työsuojelupiiriin tai luottamusmiehiin sillä tavalla saa kengänkuvan persuksiin sollilla... keksivät syyn tavalla tai toisella että voivat pistää pihalle... olen nähnyt tämän tapahtuvan ja vain siksi että toinen pyysi apua luottamusmieheltä... esimies on nyt todella tyytyväistä kun pääsi siitäkin eroon "hidastelijasta"
Palkka nousee kun menet asiasta sanomaan. Ei ne nosta sitä ilman omaa aloitetta.
Eipä noussut, kun tinkasin. Vetosivat hitauteeni. Nyt ne keksi alkaa vähentämään minulta työtunteja. Myöhemmin tulleet saavat täydet päivät, minä en.