Maaltamuutto ja ulkomailtamuutto jatkuu, työtä riittää, pörssi nousee ... miksi hinnat laskisivat? Luuletteko, että rakennusmateriaalien hinnat tippuvat tai sähkärit ja timpurit tiputtavat palkkojaan. Jos liksat laskee, niin viron ja venäjän pojat lähtee Ruotsiin tai Norjaan, joka taas nostaa hintoja.
Tuo Aktian kaveri on puhunut samaa roskaa monta vuotta, onneksi en uskonut häntä aikaisemminkaan.
Tuo Aktian kaveri on puhunut samaa roskaa monta vuotta, onneksi en uskonut häntä aikaisemminkaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
sitä samaa paskaa jo kolme vuotta. Käsittämätöntä on se että saa vielä olla duunissa tuolla puljussa. Onneksi mulla ei ole mitään tekemistä tämän firman ja heidän tuotteidensa kanssa.
Koska suomi on ottanut maahanmuuttajia siihen tahtiin kuin uusia asuntoja valmistuu...? Muistuu mieleen 90-luku, jolloin Ruotsi otti pakolaisia vastaan jotain tyyliin 10 000 ja Suomi vuorostaan 50 (!). Mikä muuttuisi noin dramaattisesti...
Eli kysymys kuuluu: Kuka muuttaa noihin uusiin asuntoihin, joita rakennetaan kovaa vauhtia? Kuka muuttaa asuntoihin, joista ko muuttajat häipyvät?
Kysynnän ja tarjonnan laki....blaa blaa....;-)
Nykyään asutaan yhä väljemmin kuin aiemmin, vuokralta siirrytään omistusasumiseen, ennätyksellisen suuri osa on nykyään sinkkutalouksia verrattuna menneeseen aikaan. Kyllähän noita taloja rakennetaan myös paikkakunnille, joilla ei ole suuret muuttovoitot, mutta silti asunnot menevät kaupaksi. Erona nyky- ja menneellä ajalla on se, että lamaa edeltävinä vuosina asuntoja tehtiin suuret määrät reserviin odottamaan ostajaa, mutta nykyään vaaditaan tietty raja ennen rakentamisen aloituspäätöstä.
Ihmeen katkeraa vinkumista tällä palstalla jostain asuntojen liian kovasta hintatasosta. Hankkikaa työ ja eläkää, täällä ollaan vain yhden kerran, turha tuhlata sitä jossain kopissa vinkumiseen asumisen kalleudesta.
Jäi sanomatta, että jos kyseiset vinkujat ovat täysin pa niin sitten ymmärrän. Silloinhan voitte jatkaa vinkumistanne hautaan asti. Jatkakaa.
Kuka asuttaa kaikki olemassa olevat asunnot? Asuttiin väljemmin tai ei...
"Suomeen arvioidaan muuttavan ulkomailta vuoden 2005 aikana 21 000 henkeä. Maasta arvioidaan muuttavan pois 12 200 ihmistä. Muuttovoittoa arvioidaan kertyvän 8 800 henkeä." Tilastokeskus
"Pääkaupunkiseudun väestö kasvoi tammikuussa 500 asukkaalla" Espoon kaupunki. Tämä tekee noin 6000 asukasta vuodesta. Jos asunnossa asuu keskimäärin 1.7 henkilöä se tekee yli 3500 asuntoa pelkästään pk-alueella. Luvuista puuttuvat kehyskuntien tiedot, joilla väestön kasvuvauhti on hurjaa yli 3%/vuosi.
Etkös lukenut koko viestiä? Kun ihminen on sinkku, tarkoittaa se sitä että kyseinen ihminen myös asustelee yleensä yksin käsittääkseni. Ja sinkkutalouksia on kasvava määrä. Kun yhdestä asunnosta muutetaan kahteen erilliseen asuntoon, kasvaa asuntotarve.
maaseudulle, niin näet mistä ne asukkaat tulee. Ei tarvitse kovin nero olla huomatakseen mistä ne tulee.
Väestömäärän muutos 2005
http://www.vaestorekisterikeskus.fi/
Helsinki 1948
Vantaa 1936
Espoo 4241
Nurmijärvi 837
Tuusula 394
Kerava 191
Järvenpää 191
Kauniainen -11
Yht 9727 henkeä
Rakennuslupia 2004 Helsingin seutu 9623 asunnolle
http://www.ytv.fi/NR/rdonlyres/FBCE37AC-AA97-4D1D-94B3-57FEB3D2841D/0/rakennusluvat2004.pdf
"Nykyään asutaan yhä väljemmin kuin aiemmin"
Hesarissa oli muutama viikko sitten kokosivun artikkeli hinnoista ja siinä todettiin varsin yksiselitteisesti että asumisväljyys ei kasva vaan rahat menevät nousseisiin hintoihin.