Olen hankkimassa koneita verstaaseen aloittaakseni pienimuotoisen puuseppä bisneksen. Mistäköhän sais edullisesti ja luotettavasti hyvät koneet?
Onko kellään kokemuksia Lapualaisesta Uranus-tuonti yrityksestä?
Puutyöverstaan konehankinnat
14
16759
Vastaukset
- tuollaiseen
painajaisuneen kesken makeimpia unia?
- Nimetön
Meillä olis tosi hyvä yhdistelmakone. ei m ikään lelu. nettikoneessa on ilmoitus.
kone asuu oulussa
- Atte60
Netti sivullaan tuo Uranus-tuote kovasti kehuu tuotteitaan mutta mikähän on totuus?
Nimestä päätellen koneet voisi olla venäläisiä tai ainakin jostain itä-blokista.
Olen harkinnut tilata sieltä oiko/tasohöylän mutta saas nähdä ja Englannista saisi koneita (Makita, Dewalt, Delta, Elecktra Beckum, yms) postikuluineen 20-25% halvemmalla kuin Suomesta. - repe
ei kannata ostaa leluja, kaikki koneet jotka on peltiä niissä laakerit ja kuluvat osat ovat heikkolaatuisia. Osta vanhoja valurauta koneita kestävät sisältä pojan pojalle. laita ostoilmoitus esim www.keltainenporssi.fi
www.nettikone.fi www.palsta.fi nettikoneessa on nytkin nyynnissä puuntyöstökoneita - Suuseppä
Huutonet:issä on paraikaa myynnissä todella pomminkestävä puusepän yhdistelmäkone/sirkeli/oiko-tasohöylä/pitkänreijänpora/alajyrsin/ H. jotakin 1500 € tai jotain sellaista. koneet ovat vanhoja valurautakoneita. Mukaan tulee iso vannesaha ja puruimuri. Siinä sinulle koneita seuraavaksi 100 vuodeksi.
- olla vaan
Ei kannata ostaa yhdistelmä vehkeitä,mitä enemmän toimintoja sitä pahempi.Parempi ostaa ne erikseen.
Nimim. ammattiseppä - sakke
olla vaan kirjoitti:
Ei kannata ostaa yhdistelmä vehkeitä,mitä enemmän toimintoja sitä pahempi.Parempi ostaa ne erikseen.
Nimim. ammattiseppäErikseen meinaan ne ostaa. Saakohan 10 000 eurolla järkeviä vehkeitä.
-tarkistussahaa
-oiko- ja tasohöylää
-vannesahaa
-alajyrsintä
jne...
Hinnoissa on mielettömiä eroja... - mutta vaatii
sakke kirjoitti:
Erikseen meinaan ne ostaa. Saakohan 10 000 eurolla järkeviä vehkeitä.
-tarkistussahaa
-oiko- ja tasohöylää
-vannesahaa
-alajyrsintä
jne...
Hinnoissa on mielettömiä eroja...saa mutta vaatii vähän priorisointia.
Ostatko henkilökohtaiseen käyttöön vai firmalle?
Saha on tärkein siihen kannattaa satsata.Hyviä saa käytettynäkin.2000-5000 e uudet maksaa hunajaa.
Oikotason saa käyttökelpoisen uuden n.2000 e Noin 200-300mm leveän.Esitteitä ja teknisiä tietoja tiiraillessa ei kannata tuijottaa vimpaimien määrään ja näppäryyteen vaan massaan. Kilot kertoo laadusta.
Vannesahassa ei laatu tärkeää.On sen verran yksinkertainen vehe. Lisäksi sen tarpeellisuus kannattaa miettiä erikseen. Itellä ei juuri käyttöä.
Alajyrsin paikassaan kova peli. Kannattaa kytätä vanhoja jolloin voi saada mukaan paljon teriä ne on ostosten arvokas suola.
Nauhahiomakone (kanttiputsi)myös hankinnan kärkipäässä donalla saa hyvän uuden.
Kaappa myös hyvä olla olemassa vaikka levysaha kompensoi jonkinverran.Hyvä maksaa 400-700e ilman jalustaa.
Vehkeitä ostaessa kandee fundeerata mitä tai minkätyyppistä kapulaa niillä veistellään eli mitä rojua niillä ois tarkoitus tehdä.
- tuuunari
www.nettikone.fi näkyy olevan koneita
- Snickarämne
www.burbage.se Tässä näkee että toispol vett on kans..
- Rautajätti
Www.Rautajätti.Fi
Tarjoaa Suomen edullisimmin laadukkaat metallintyöstökoneet, sekä puuntyöstökoneet kattavalla varaosa-palvelulla.
Takaamme Sinulle, että ystävällinen ja ammattitaitoinen asiakaspalvelumme jatkuu pitkään myös tuotteen oston jälkeenkin !
Tutustu ja pyydä tarjous !- laatua1111
Millainen on laadukas metallintyöstokone teidän mielestä?
- Järki käteen
Osta käytettyjä valurautarunkoisia koneita. Ne on tehty pitkälle vakiotavarasta, moottorit, akselit, hihnat ovat vakiotavaraa ja aika edullisia uusia tarvittaessa. Niiden arvo on niiden painossa.
Nuo uranukset ja vastaavat voi unohtaa jos bisnestä on tarkoitus tehdä... - minullaonkokemusta
Älä osta yhdistelmäkoneita, äläkä vanhoja koneita. Vanhoja koneita saa olla kokoajan korjaamassa. 10000 eurolla ei saa muuta kuin pilipalikoneita. Kunnon satsaus kannattaa. Minimihinta ammattivehkeille alkaa jostain 60000 eurosta. Autotalliin tms. ei kannata yrittää perustaa verstasta, vaan hanki kunnon työtila.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33911906IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3607999Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933253Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982278Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562239Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81666- 1101271
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin561116Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60803