Miten teillä on vauvat käyttäytynyt kun hampaita on ruvennut tulemaan?
Meiän neiti on viimesen viikon aikana muuttunut yhdeksi kitinä kirpuksi, tuntuu että teki mitä vaan niin ei mikään passaa, ajattelin vaan että oisko hampaista johtuvaa vai liittyykö ikään...kokemuksia?
Meiän neiti on viimesen viikon aikana muuttunut yhdeksi kitinä kirpuksi, tuntuu että teki mitä vaan niin ei mikään passaa, ajattelin vaan että oisko hampaista johtuvaa vai liittyykö ikään...kokemuksia?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Täällä on toinen nelikuinen ja on kyllä ruvennut kitisemään ihan uskomattoman paljon. Ei hetkeäkään viihdy yksin missään... Koko ajan täytyy olla kantelemassa! Nyrkkikin kyllä eksyy suuhun aika usein ja kuolan eritys on aivan uskomattomissa lukemissa. Että enpä osaa itsekään tietää, johtuuko hampaista vai iästä... Mutta samanlainen kirppu löytyy täältäkin. =)
4kk kitisee, syö nyrkkiä,kuolaa ja haroo korvaansa. Vein jopa tänään lääkäriin koko pakkauksen kun luulin että olis korvatulehdus,mutta korvat oli puhtaat.Ilmeisesti kuuluu ikään... ;)
Täällä myös 4kk tytteli joka on pari päivää ollut oikea vitinä-viivi=) Neuvolasta varmistus että hammas tulossa. Tänään ollut jo paremmalla päällä kylläkin..
Kuolaa tulee ja kaikki laitetan suuhun, lelut ja nyrkit. Yksin ei voi olla hetkeäkään ja pientä kitinää koko päivän. Päikkärit ovat jääneet pieniksi, nukkuu korkeintaan puoli tuntia. Mutta hampaita sieltä tulloo!!!
myös meillä. Tosin ekat etuhampaat tuli jo 3kk ikäisenä. Nyt on lisää tulossa hampaita.
Kuola valuu välillä oikein kunnolla, lelut ja sormet tahtovat mennä suuhun.
Meilläkin harotaan toista korvaa, mutta jostakin luin et se johtuu tulevista hampaista.
Meillä tyttö kuolasi ja kolusi nyrkkiään ja lelujaan. Itkenyt ei missään vaiheessa. Kerran vain katsoin ikenet läpi ja siellähän oli yksi pienen pieni hammas tullut. Toistakaan ei itkenyt. saas nähdä miten jatkossa.
Neuvolassa neuvottii laittamaan suppo kun hampaita on tulollaan ja pientä lämpöökin saattaa pitää,=))
Meidänkin 4kk tyttö kuolaa paljon ja on alkanut kitistä eikä oikein nuku enää päiväunia (kiinteiden aloittamisen jälkeen nukkuu yöt paremmin mutta päivällä nyt vähemmin). Lääkäri suositteli meille kiinteiden aloittamista koska pituuskasvu oli hidastunut. Olen yrittänyt katsoa suuhun mutta ei ole vielä hampaita näkynyt vaikka työntää koko ajan nyrkkiään yläikeniin.