Onko vinkkejä 5000 palan palapelin liimaukseen
Vastaukset 8
- Sillä helpointa
Itse olen joskus liimannut isoja palapelejä tavallisella puuliimalla taustapuolelta. Eli liimaa palapelin taakse ja päälle valkoista paperia. Pysyi kasassa.
- olen
tavallisesti liimannut 3 mm pahville. Pahvia saa muistaakseni PaHu:sta.
- Maikki
Heissulivei olen tehnyt paljon palapelejä 100 - 6000. Palapelin valmistuttua käännän sen nurin eli kuvapuoli alaspäin (levyn kanssa, isommat voi kääntää 2 tai 4 osassa) ja teippaan sen taustan maalarin teipillä silloin palapeli on helppo säilyttää jos sopivia kehyksiä ei heti löydy ja se ei kuprahtele niinku liiman kanssa saattaa käydä ja sen voi laittaa vaikka vaihtokehyksiin nehän on tosi edullisia vaikka ei niin näyttäviä.
- puzzlemaanikko
maalarinteippiä minäkin käytän ja on paras!niin pieniin kuin tosi isoihinkin.
- muovia
Yksi mahdollisuus on käyttää "karttamuovia" , siis sitä jolla päällystetään kirjoja .
- tirpuunen
On toimiva konsti, itse käytän tätä jokaiseen palapeliin. Tosin suurin mitä olen päällystänyt oli 3000 palaa ja se oli kyllä jo pienen säheltämisen alla. Jos vain apuria saa niin pitäis sujuu..
- Anonyymi
Olen tehnyt suuria palapelejä palapelimatolle. ENNEN kun käännän sen niin laitan palapeliä isomman pahvin ppn. alle ja palapelin päälle sitten reunoista nitojalla napakasti kiinni kiinni..
Olen liimannut vähän ohennetulla erikeepperillä ja laittanut tapettia taakse, hyvin on pysynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881378
- 681136
- 65951
Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?
Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste162841Välillä tulee haikeus
Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.66695Tunteilla leikkiminen
Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?103644- 85632
Oothan sä erilainen mies
Kaikintavoin. Ikävä kyllä en tunnistanut sitä seikkaa aikoja sitten, ja nyt olen armottoman rakastunut. Olen vaan ❤️37616Mahdoton tilanne
Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova55587- 40580