Palapelin liimaus

palapeli1

Onko vinkkejä 5000 palan palapelin liimaukseen

8

10012

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sillä helpointa

      Itse olen joskus liimannut isoja palapelejä tavallisella puuliimalla taustapuolelta. Eli liimaa palapelin taakse ja päälle valkoista paperia. Pysyi kasassa.

    • olen

      tavallisesti liimannut 3 mm pahville. Pahvia saa muistaakseni PaHu:sta.

    • Maikki

      Heissulivei olen tehnyt paljon palapelejä 100 - 6000. Palapelin valmistuttua käännän sen nurin eli kuvapuoli alaspäin (levyn kanssa, isommat voi kääntää 2 tai 4 osassa) ja teippaan sen taustan maalarin teipillä silloin palapeli on helppo säilyttää jos sopivia kehyksiä ei heti löydy ja se ei kuprahtele niinku liiman kanssa saattaa käydä ja sen voi laittaa vaikka vaihtokehyksiin nehän on tosi edullisia vaikka ei niin näyttäviä.

      • puzzlemaanikko

        maalarinteippiä minäkin käytän ja on paras!niin pieniin kuin tosi isoihinkin.


    • muovia

      Yksi mahdollisuus on käyttää "karttamuovia" , siis sitä jolla päällystetään kirjoja .

      • tirpuunen

        On toimiva konsti, itse käytän tätä jokaiseen palapeliin. Tosin suurin mitä olen päällystänyt oli 3000 palaa ja se oli kyllä jo pienen säheltämisen alla. Jos vain apuria saa niin pitäis sujuu..


    • Anonyymi

      Olen tehnyt suuria palapelejä palapelimatolle. ENNEN kun käännän sen niin laitan palapeliä isomman pahvin ppn. alle ja palapelin päälle sitten reunoista nitojalla napakasti kiinni kiinni..
      Olen liimannut vähän ohennetulla erikeepperillä ja laittanut tapettia taakse, hyvin on pysynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1642
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      888
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      852
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      842
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      839
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      783
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      769
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      725
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      720
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      710
    Aihe