Pietu

Nimiapua äkkiä kaipaisin. Meillä on kastetilaisuus tulossa, ja olimme päättäneet antaa pojalle nimen Pietu.
No, paljastimme sen kummeille etukäteen, ja yksi kummeista aivan kauhistui nimestä. Hän myönsi, että hänelle tulee siitä mieleen PIERU.
Nyt iski nimipaniikki viime metreillä ennen kastetta. Mietimme jopa nimen vaihtoa..
Mitä sanotte, tuleeko muillekin tällaisia mielleyhtymiä? Kääk, en minä sellaista halua.
83361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

jokaisesta nimestähän melkein jotain väännöksiä saa, mutta kieltämättä pietusta tulee pieru mieleen... samoin jaskasta paska jne...

Äänestä

on Pietu

Ja vaikka tuleva kummitäti onkin,hänellehän se nimenvalinta ei kuulu. Sivistymättömyyttä häneltä mennä edes asiasta huomauttamaan.
Meillä on 9 kummilasta eikä ois tullu kyllä mieleenikään"terrorisoida" keneenkään nimeä.Yhdestä ois ollut aihettakin kun tyttö kastettiin Sannaksi ja isosisko on Susanna....mutta en sanonut mitään.

Jos se Pietu sitten niin "kauhistuttaa" niin oisko hajuraon päässä sitten esim.Pietro tai Petrus

Äänestä

Tulee mieleen myös pieti. Ei sekään ole hyvä.

Äänestä

Pietusta ei tosiaankaan tullut mieleen pierua. Tuli mieleen Ronja Ryövärintytär-kirja, jossa on myös Pietu.

Äänestä

Laita vaikka Petri ennemmin

Äänestä
  • Anna mennä kummitädin kommentit toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Pietu on ihan hyvä nimi pojalle, helppo lausua ja terhakka nimi. Petri on jotenkin vähän liian tavallinen. Peetu on myös hyvä. Jokainen päättää itse oman lapsensa nimestä. Aina niitä kommentteja tulee, oli nimi, mikä hyvänsä. Pidä pääsi, äläkä anna muiden vaikuttaa. Pietu is the best.

    Äänestä

samoin Pietari

Äänestä

"Pietu on ihan hyvä nimi pojalle, helppo lausua ja terhakka nimi. Petri on jotenkin vähän liian tavallinen. Peetu on myös hyvä."

Eiköhän ne ole nuo Peetut ja Pietut, jotka on paljon yleisempiä kuin Petri nykylapsilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äiti kirjoitti:

Nimiapua äkkiä kaipaisin. Meillä on kastetilaisuus tulossa, ja olimme päättäneet antaa pojalle nimen Pietu.
No, paljastimme sen kummeille etukäteen, ja yksi kummeista aivan kauhistui nimestä. Hän myönsi, että hänelle tulee siitä mieleen PIERU.
Nyt iski nimipaniikki viime metreillä ennen kastetta. Mietimme jopa nimen vaihtoa..
Mitä sanotte, tuleeko muillekin tällaisia mielleyhtymiä? Kääk, en minä sellaista halua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu