Mitä eroa on oem-versiolla verrattuna tavalliseen,muuta kuin hinta?
xp:n oem-versio
erot
14974
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ei niin toiminnallista eroa.
tiedosta =)
OEM versio tulee uuden koneen mukana ja on siis konekohtainen lisenssi. Jos kone vaikka hajoaa et voi käyttää tätä lisensiä toisessa koneessa vaan siihen on hankittava uusi.
"Jos kone vaikka hajoaa et voi käyttää tätä lisensiä toisessa koneessa vaan siihen on hankittava uusi."
Kone hajoaa?
Siis mikä osa koneestä tekee sen, että se on vielä se sama kone?
Jos vaihdan siihen emolevyn, niin onko se vielä sama kone?
Tai prossun?
Tai lisään muistia, tai uuden kovalevyn, tai dvd aseman???????????????????
vaihda emo ja koita rekisteröidä uusiks... sillä se selviää.
En muista tarkalleen nyt kuinka monta komponenttia saat koneeseesi vaihtaa et on tavallaan sama kone. Tää nyt on vaan mikkisoftalainen tapa koittaa poistaa piratismia... ei mun vika. Sorry Frank
kannattaa laittaa mieluummin?
Kone kuitenkin hajoaa,tai osia menee huonolla tuurilla vaihtoon ennemmin kuin xp:stä aika jättää.
Muutosten jälkeen lisenssi siis pitää uudelleen aktivoida... muistin tai dvd-aseman jälkeen tuskin tarvii mut prossy ja emo ja varsinkin yhdessä varmasti tuo toimenpiteen jo vaatii. Lähinnä tällä nyt estetään että et joka viikko "hajoita" konettasi ja ainoa ehjä komponentti on korppu-asema... jonka ympärille "päivität" muut romut.
Vastatkaa joku viisaampi joka on aktivoinnin uudelleen joutunut tekemään...
Tuolla oli aika hyvä selvitys XP:n eri versioista.
http://www.ljh.fi/CGI_BIN/YaBB/YaBB.cgi?board=Software1;action=display;num=1090932524
selväksi =)
enää lisäämään kuin.. toi komponentin kanssa ostaminen on muuttunut. Toihan oli vuodelta 2004.
Nykyään on kireemmät säännöt.. eli verkkokortti tai muisti ei enää riitä. Pitää olla enemmän niitä kerralla ostettavia kilkkeitä jos ei jopa uus kone. Olen kyllä kuullut et tätäkin on kierretty. Mutta noi lisenssien erot nyt varmaan valaistu kaikille. Kiitos
Siis itsellä kolmessa koneessa ja 5 asennetu muille, ja kaikissa toimii päivitykset ja muut himmelit.
samalla lätyllä asennettu sukuun ja kummin kaiman serkuille. Ja hyvin laukkaa kaikki.
hinnassa!!!!
Alkuperäinen kysymys oli:
Mitä eroa on oem-versiolla verrattuna tavalliseen,muuta kuin hinta?
Sinä vastasit:
hinnassa!!!!
Täytyy vaan ihmetellä.