onko jollain kokemusta? kun lento tullee niin myöhään ettei raaskisi hotelliin mennä silloin! tulleeko joku ajamaan pois jos tuoleilla nukkuu? kiitos vastauksista jo etukäteen..
yötä stanstedin kentällä..
juulia
61333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen nukkunut kyseisellä kentällä.. ja muutamilla muillakin kentillä.
"tulleeko joku ajamaan pois jos tuoleilla nukkuu?"
Kukaan ei tule ajamaan pois, saat nukkua ihan rauhassa.
Ainut ongelma on se löytyykö silloin kun saavut enää vapaita tuoleja. Kenttä alkaa olemaan jo tuossa klo 21.00 aikaan jo melko täynnä nukkujia ja vapaan paikan löytäminen ei välttämättä ole helppoa.
Netistä löytyy sellainen sivu, jossa on paljon ihmisten kokemuksia eri kentillä nukkumisesta. Kannattaa vilkaista jos löytät sen tai joku viitsii laittaa osoitteen tänne. Itse en muista sitä juuri nyt.
Stanstedin kentällä yöpyy keskimäärin noin 500 henkeä yössä. Itse yövyin kaksi kuukautta sitten viikolla (taisi olla keskiviiko tai torstai), silloin kentällä oli oman arvioni mukaan ehkä 300-400 henkeä nukkumassa. Vapaatuoli löytyi vajaan puolen tunnin etsimisen jälkeen. Jos olet yksin liikenteessä, niin satunnaisen paikan löytäminen on huomattavasti helpompaa.
...ja ensi maanataina on sama yöpyminen edessä.
Itse olen nuokkunut yön suosiolla lattialla. Jonkun sopivan, rauhallisen "kolon" löytyminen lattiatasosta ei ole järin vaikeaa. Olen suosinut Ryanin kopin kupeessa, ikkunoiden ja penkkien viereen jäävää kohtaa. Aika rauhallinen ja poissa jaloista. Ainoa huono puoli tuossa lattialla koisaamisessa on se, että lattia on kiveä eli KYLMÄ. Kannattaakin siis varata jotain lämmintä allensa. Jotkut ottaa mukaan sellaisen telttailuun suunnitellun solumuovipatjan ja heittävät sen aamulla pois. Tuo voi olla varsin järkevää ja itsekin suunnittelen vähän samaa lähestymistaktiikkaa lähestyvään Stansted-yöpymiseeni.
Ens kuussa on meikäläiselläkin edessä lontoon reissu ja aion kyllä viettää ekan yön siellä kentällä.
Tässä linkki, josta noi muut puhui:
http://www.sleepinginairports.net/europe/londonstansted.htm
kiitos tiedoista! juu poikakaverin kanssa ollaan menossa..lento on kait siellä jotain 23 maissa! eli pikku unet yritetään ottaa ja aamusta aikaisin sitten suunnataan lontoon vilskeeseen! toi makuualusta oli hyvä!! voi sitten heittää pois, eipä paljoa maksa uusi suomessa kun taas festareilla tarvii..
Voi tulla huono reissu jos ei saa yhtään nukuttua
kentällä...
Kannattaa miettiä raaskiiko maksaa hotellihuoneesta hintaa vai makaako kentällä. Omana kokemuksena sellainen että kyllä oli kiva kiertää Lontoota muutaman kunnon sängyssä vietetyn tunnin
jälkeen! Väsyneenä ei oikein jaksa...
Tämä on aikapitkälti kiinni henkilöstä. Toiset voivat valvoa kaksi vuorokautta ilman ongelmia ja toiset ovat kuin puolikuolleita, jos eivät saa nukuttua tarpeeksi.
Uskoisin, että useimmat pärjäävät ihan hyvin vaikka nukkuisivat välillä vain muutaman tunnin lentokentällä.