Nyt on meikäläisen Megane mennyt sekaisin. Keskuslukitus ei inahdakaan ja jos päästää sisään niin ei tule mitään virtaa ja keskuslukituksesta kuuluu kumma nakutus kun sitä yrittää avata. Radio menee päälle ja alkaa soimaan vaikka autossa ei ole virtaa... kummitteleeko?
Siis virrat kateissa. Keskuslukituksen renkutuksella tai virtaluken renkutuksella saattaa jossain vaiheessa tulla virrat ja kaikki on kuten ennenkin paitsi että kello on nollilla yms.
Tämä ongelma esiintyy näin -20 lämpötilassa sekä kovan kosteuden yhteydessä.
Mitä siis tehdä?
Siis virrat kateissa. Keskuslukituksen renkutuksella tai virtaluken renkutuksella saattaa jossain vaiheessa tulla virrat ja kaikki on kuten ennenkin paitsi että kello on nollilla yms.
Tämä ongelma esiintyy näin -20 lämpötilassa sekä kovan kosteuden yhteydessä.
Mitä siis tehdä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Täytyy myöntää että etelään tehdyt autot ovat liian kylmässä. -kevättä odotellessa-
Mulla oli samantapainen ongelma vm. -99 Cliossa. Sen sähköt sekoisi kerran aivan totaalisesti, oireet olivat kuvailemasi kaltaisia ja auto ei suostunut myöskään enää käynnistymään. Auto korjaamolle, jossain elektroniikka boksissa oli kuulemma kondenssi vettä pohjalla. Korjauksena boksi avattiin ja kuivattiin, lopuksi boksin pohjaan tehtiin pieni reikä jotta jatkossa vesi pääsee pois. Ei ollut ongelmia tämän jälkeen.
Tärkeimmän jätit kertomatta eli käynnistyykö se? Noi oireet nimittäin kuulostaa tyhjältä akulta, eli virrat tai pikemminkin jännite on kateissa. Siis akku lähes tyhjä. Jos se tosiaan käynnistyy, niin häviääkö oireet silloin kun kone käy? Jos häviää, niin sitten on ainakin akku tyhjä ja elektroniikka ei toimi oikein. Samoin toi "kello nollilla" kertoo sen että jännite on jossain välissä kadonnut. Ja siksi radio saa väärän signaalin kun avaat oven.
Nuo jauhamiset "etelän autoista" voi jättää omaan arvoonsa, Suomeen tuotavat Renaultit on varusteltu kategoriaan "arktinen ilmasto". Tänäänkään aamulla ei ollut -20 C:ssä mitään ongelmia -04 Scenic II 2.0:lla, mutta muulla liikenteellä ilmeisesti oli, koskapa mikään ei meinannut liikkua - Ei vaikka tie oli täysin auki. Sen ymmärrän että on kylmä, mutta eikö kuskeilla kaasujalkakaan enää pelaa kun ulkona on kylmä?
Siis tänä aamuna se ei lähtenyt käyntiin. Kostealla kelillä se on lähtenyt kun on aikansa renkuttanut keskuslukitusta ja käännellyt avainta virtalukossa. Akku on vaihdettu viime talvena. Auto toimii siis useimmiten aivan moitteettomasti, mutta satunnaisesti on tämä ongelma ilmennyt.
Ahaa, tämä ei olekaan Megane II. Vähän auttaisi kun ihmiset kertoisivat heti alkajaisiksi mikä Rellun tyyppi ja mallivuosi ja mitkä kilometrit. Oletko tarkistanut että se lataa kunnolla myös kovalla kuormalla. Jos esim. laturin hihna luistaa, niin ei auta akun vaihtaminen jos kone ei lataa. Mietin vaan sitä kun nuo oireet kovasti viittaavat akun hyytymiseen (vaikka akku onkin uusi).
Toki tuo Clio-hepun kosteutta boxissa juttu kuulosti myös mahdolliselta. SIlloin vaan pitää tietää mitä tekee.
Kannattaa mitata latausjännite eri kierroksilla ja kuormilla. Pitäisi pysyä aina 13,5 - 14,5 voltin välillä. Vähän aikaa seisseen akun napajännite kannattaa mitata valot päällä. Kyllä lähellä 12,5 V pitäisi pysyä.