kaipailisin... Snautseri-Pinseripalsta on luultavasti poistunut kun ei enää löytynyt...muistaakseni sellainenkin on täällä joskus ollut. Lähinnä kaipaisin omakohtaisia kokemuksia omistajilta siitä miten snautseri tulee toimeen muiden koirien kanssa? Myös mitä tahansa muuta mahdollista saa rodusta kertoa, täällä kun ollaan vasta harkintavaiheessa :) Jos jollakin on tietoa mitä tänä päivänä saa maksaa mustasta snautserin narttupennusta, olisin myös kiinnostunut tietämään. -Kiitos-
Snautserista
tietoa...
2322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
..on uros-snautseri joka kyllä tulee aika hyvin toimeen kaikkien kanssa, Etenkin tyttöjen (kaikki tytöt on ihania) kanssa. Nuorempana se vähän isotteli muille uroksille, muttei ikinä ole käyttäytynyt hyökkäävästi muita koiria kohtaan. Yleensä käy niin, että se haluaisi leikkiä kaikkien kanssa eikä kukaan sen kanssa.. :D Snautseri on vahtiviettinen, todella perhekeskeinen rotu, joka ei vieraista ihmisistä juurikaan välitä ja saattaa useinkin olla puolustuskannalla jos tuntee omistajansa uhatuksi. Kaiken kaikkiaan todella mainio rotu ja väsymätön lenkkikaveri!
on kaksi mustaa keskikokoista neitokaista. Näistä voisi sanoa että ovat yltiö sosiaalisia. Meille voi tulla kotiin vähän vieraampiakin koirakavereita, mutta snautserilla on saattaa olla todella vahva vartiointivietti. Koirakaverit ovat tervetulleita, kunhan läpäisevät 'tulo tarkastuksen', eivätkä käyttäydy liian tunkeilevasti esim. meidän lapsia tai kissaa kohtaan. Jos tuttavuus käy koirien mielestä liian läheiseksi edellä mainittujen kanssa, niin kyllä ne menevät viereen tarkkailemaan tilannetta. Mutta todellakin ne ovat väsymättömiä leikkikavereita... Niille pitääkin järjestää toimintaa, tai ne järjestävät sitä itse, eli ne ovat muutenkin hyvin aktiivisia, mutta siitä saa mainion harrastus ja lenkkikaverin.