lumisadetta

Hei,
onko muilla samanlaista? naen jatkuvasti "lumisadetta" ikaankuin katselisin huonosti viritettya tv kanavaa. Ilmio on pahimmillaan pimeassa ja hamarassa. Lisaksi naen valoisassa ikaankuin "vareilya" tai sahkoista sateilya" . onko kellaan tietoa mista voisi olla kyse? silmistani ei ole tahan mennssa loydetty vikaa.
184669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

eikä mitään ole niin sitten vian täytyy olla päässä..

Äänestä
  • Enpa usko etta kyseessa on mikaan psykiatrinen juttu, neurologinen saattaa toki olla. Ja, vaikka asioita tutkitaan ja mitaan ei loydy ei se tarkoita ettei syyta voi olla vaan etta nykylaaketiede ei sita viela loyda. Liiaan helposti uskotaan, etta ihmisella on paassa vikaa kun heti syyta ei loydy helpoimmalla tavallla ruumiista.

    Äänestä

Mulla tutkittiin samasta syystä pääkoppa ja syylliseksi osottautui migreeni. Vaikkei särkyä heti esiintynytkään, ni kyllä sekin sieltä vähän ajan päästä ilmeni. Toinen vaihtoehto on vitamiinit. Jonkun vitamiinin puute tekee sitä, mut enpäs just muista että minkä...

Äänestä
  • hei,
    oliko sulla muita oireta, esim. jalkikuvia tms ja oliko oireesi jatkuvia? minun on. MRIssa ei loytynyt mitaan. enta onko ne pahentuneet? minun on. kohtalotovereita kaivataan:)

    Äänestä

  • tai hoitoa kirjoitti:

    hei,
    oliko sulla muita oireta, esim. jalkikuvia tms ja oliko oireesi jatkuvia? minun on. MRIssa ei loytynyt mitaan. enta onko ne pahentuneet? minun on. kohtalotovereita kaivataan:)

    Hei!
    Huomasin just,että kysymys oli suunnattu mulle... Toivottavasti silti saavuttaa kysyjän.
    Kävin EEG:ssä, jossa migreeni todettiin. Sitä ennen kaiken maailman tutkimuksia silmistä. Taittovika oli ainoa joka niistä löytyi. Sain migreenilääkityksen ja siihen loppui näkyjen näkeminen ja heti kun alkaa näkymään, niin nappia naamaan vaan! Kyl ne kannattaa aina tutkituttaa loppuun saakka, ei nykyihmisen yleensä tarvi kauan kärsiä! Tsemppiä!!

    Äänestä

  • vastata kirjoitti:

    Hei!
    Huomasin just,että kysymys oli suunnattu mulle... Toivottavasti silti saavuttaa kysyjän.
    Kävin EEG:ssä, jossa migreeni todettiin. Sitä ennen kaiken maailman tutkimuksia silmistä. Taittovika oli ainoa joka niistä löytyi. Sain migreenilääkityksen ja siihen loppui näkyjen näkeminen ja heti kun alkaa näkymään, niin nappia naamaan vaan! Kyl ne kannattaa aina tutkituttaa loppuun saakka, ei nykyihmisen yleensä tarvi kauan kärsiä! Tsemppiä!!

    hei,
    kertoisikto viela mita laaketta sait? ja oliko sun oireet ennen sita ihan jatkuvia. Mulla on. Vai oliko ne kohtauksettaisia ja oliko paakipua myos. Please auta mua. Kukaan ei ole kertonut ett ois migreenista kyse.

    Äänestä

  • sait? kirjoitti:

    hei,
    kertoisikto viela mita laaketta sait? ja oliko sun oireet ennen sita ihan jatkuvia. Mulla on. Vai oliko ne kohtauksettaisia ja oliko paakipua myos. Please auta mua. Kukaan ei ole kertonut ett ois migreenista kyse.

    tosi usein ennen lääkitystä. Näköhäiriöt oli ihan päivittäisiä. Clotam 200 mg oli aluksi ja vei ne näköhäiriöt mennessään. Myöhemmin on tullut enää "lumisadetta" juuri ennen itse migreenikohtausta. Nykyään mulla käytössä ihan vaan ibuxin 600 mg. Kohtauksetkin pystyy nykyään välttämään aika hyvin esim. säännöllisellä ruokailulla. Ja jos stressaa tai jännittää jotain asiaa ja se asia selviää, ni mulla ainakin sellaset tilanteet laukasee heti migreenin.
    Sun kannattaa mennä ihan terveyskeskuslääkärille ja pyytää lähetettä neurologille.(tai jossain tapauksissa sitä pitää vaatia,riippuu terkkarista...) EEG-tutkimus on rutiinitutkimus mistä selviää esim. just migreeni. Suosittelen, se helpotti ainakin mun elämää paljon!

    Äänestä

Mulla tutkittiin ongelmaa oikein olan takaa tuolla silmäpoliklinikalla, ja mitään ei löytynyt. Tehtiin kaikki mahdolliset silmiin liittyvät testit. Ja mulla on vielä kaiken lisäksi niin hyvä näkö että en tartte edes silmälaseja. Lääkäri epäili että ongelma saattaa liittyä silmälihasten väsymiseen tai mun epilepsiaan. Ei voi sanoa varmasti...Sen se kuitenki sanoi että ei se mitään vaarallista ainakaan ole, kun kerta mitään vikaa ei löydy.

Äänestä
  • Oon kohta 15-vuotias tyttö ja lumisadetta näkynyt jo parin vuoden ajan. jatkuvasti, pahimmillaan hämärässä. Mulla on kyllä muutaman kerran ollut migreeni, mut vaan silloin, ku oon nukkunu pää huonossa asennossa, ettei veri oo kunnolla kiertäny...=)

    Äänestä

  • Elenya kirjoitti:

    Oon kohta 15-vuotias tyttö ja lumisadetta näkynyt jo parin vuoden ajan. jatkuvasti, pahimmillaan hämärässä. Mulla on kyllä muutaman kerran ollut migreeni, mut vaan silloin, ku oon nukkunu pää huonossa asennossa, ettei veri oo kunnolla kiertäny...=)

    mua on tutkittu runsaasti silmapolilla. VEP< ERG< MRI normaalit. mutta homma vaan pahenee ja tulee nakyvammaksi! onko sulla muita oireita kuten jalkikuvia tms.?
    olen muuten 24v.

    Äänestä

Kyseessä on silmän sisällä olevien
sidekalvojen repaleiden heiluminen.
Ne tulevat näkökenttään kun heilutat päätäsi.
Parhaiten se saa näkyviin, kun katsot suoraan lattiaan minuutin verran ja sitten nouset pystyyn.
(Varo huomaavaa olotilaa aivojen reagoidesssa näkökentän heiluviin varjoihin..)

Suosittelen sinua käymään silmälääkärillä. Tarkistuta samalla ettei kyse ole esim diapeteksen tai vastaan sairauden aiheuttamista oireista.

Silmälääkäri osaa silmää katsomalla kertoa aika hyvin onko silmänpohjassa rappeutumaa tai muita mistä pitäisi huolestua.

Lisäksi kannatta käydä yleislääkärillä ja tarkistuttaa ettei terveydentilassa ole tapahtunut jotain muutoksia lähiaikoina.
Itse kannattaa miettiä onko elämäsi muuttunut viime aikoina esim liikunnan ruokailun, lasten saamisen/perheen tms suhteen aikaisemmasta.

Myös kolari tai isku päähän voi aiheuttaa ongelmia, joten muistele oletko kaatunut tai lyönyt pääsi niin, että olet menettänyt tajunnan, saanut aivotäräyksen tai muuten kuhmun..

Mutta, käy silmälääkärillä. ÄLÄ jää pohtimaan asiaa itseksesi, äläkä missään nimessä jätä asiaa sikseen.
Jos oireesi ovat merkki alkavasta diapeteksestä tai muusta, sinulla on vielä mahdollisuus muuttaa elintapojasi.

Joten mars, mars silmälääkäriin ja sitten yleislääkäriin tarkistamaan veren sokerit, rasvat ja muut.

Äänestä

hei, tulkaapahan osoitteeseen www.visualsnow.com ja sielta forum,. meita on siella monta kohtalotoveria jotka yrittaa kuumeisesti etsia ratkaisua ongelmaan.

Äänestä

Aivan samat oireet eikä mitään ole löytynyt,kiva tietää et on muitakin.

Äänestä
  • Visual snow-foorumilla ilmiötä verrattiin korvien tinnitukseen ja otaksuttiin ilmiöksi ilmiöiden joukossa. Itse en voi olla ihmettelemättä sitä, että kun viime syksynä koin ilmiön ensi kertaa ja sittemmin 6-7 kertaa, löydänkin joukoittain kohtalotovereita! Takanani on jo melkoisen pitkä elämä ilman tällaista kokemusta.

    Äänestä

  • Lumimies kirjoitti:

    Visual snow-foorumilla ilmiötä verrattiin korvien tinnitukseen ja otaksuttiin ilmiöksi ilmiöiden joukossa. Itse en voi olla ihmettelemättä sitä, että kun viime syksynä koin ilmiön ensi kertaa ja sittemmin 6-7 kertaa, löydänkin joukoittain kohtalotovereita! Takanani on jo melkoisen pitkä elämä ilman tällaista kokemusta.

    Olis kiva tietaa mista tassa on oikeesti kyse. en ole koskaan nahnyt tallaista ja olen varma ettei kaikki ihan kunnossa ole vaikka mitaan suurempaa ei ole viela loytynytkaan
    visual snow foorumilla joiltakin on loytynyt lymen tauti ja jotain vasta-ainaieta verkkokalvolta mutta nehan voi olla vaan sattumaa. Myos migreeniksi ilmiota on joskus ajateltu, mutta kun se jatkuu 24 h. Luulen etta jotain tekemista silla nakohermon kanssa on. Olisi kiva tietaa miten muita on tutkittu ja mita suomalaiset laakarit ovat sanoneet? ovatko kuulleet ilmiosta aiemmin? minulle on sanottu etta paassa vikaa jne vaikka asia ei tietaakseni nain ole, ihan taysissa jarjissa olen eika mielenterveyden hairiosta ole kyse

    Äänestä

  • hei, mita kaikkea tutkimuksia sulle on tehty? mulle VEP, ERG, MRI, kaikki normaaleja. enaa ei tutkita ja oireet pahenee. onko sulla pysynyt tasaisina ja kauan on jatkuneet? mulla n. 4kk.

    Äänestä

  • mita kaikkea kirjoitti:

    hei, mita kaikkea tutkimuksia sulle on tehty? mulle VEP, ERG, MRI, kaikki normaaleja. enaa ei tutkita ja oireet pahenee. onko sulla pysynyt tasaisina ja kauan on jatkuneet? mulla n. 4kk.

    Kaikki mahdollinen on tehty,minulla alko 15v(nyt26v) kun olin norjassa ja kiipesin yhdelle vuorelle,minä rasitin itseni äärirajoille ja sillä ilmeisesti on jotain tekemistä häiriön kanssa.
    Ensiksi luulin että se johtu mun huonoista aurinkolaseista kun niissä ei ollut uv suojaa ja siellä oli lumista ja kirkasta,lääkäri sano et ei johdu niistä.
    Minulla on myös silmäkipuja ja joskus näkee tähtiä kun silmät on rasittunut kovasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuinka monella kirjoitti:

Hei,
onko muilla samanlaista? naen jatkuvasti "lumisadetta" ikaankuin katselisin huonosti viritettya tv kanavaa. Ilmio on pahimmillaan pimeassa ja hamarassa. Lisaksi naen valoisassa ikaankuin "vareilya" tai sahkoista sateilya" . onko kellaan tietoa mista voisi olla kyse? silmistani ei ole tahan mennssa loydetty vikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu