lukko

kuskin puoleisen takaoven lukko jumittaa. Toimii vain kun on lämpimämpää kuin -5. Pienemmillä pakkasilla yleensä toimii kunhan sisätilat lämpenevät...Kaikenlaisia lukkosulia on kokeiltu menestyksettä. Ovi ei aukea sisältä, eikä ulkoa. Muut ovet ok. Onko jollain tiedossa hyvää kikkaa, vai tuleeko huoltoreissu? Takuu vielä voimassa (-04).
6944
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Auto vaihtoon.

Äänestä

Myt olet törmännyt ensimmäisen kerran vw:n yleisimpään tyyppivikaan. Lukkoja ja niiden mekanismeja voi voidella aseöljyllä tai vastaavalla aineella(Älä käytä lukkosulaa).Ovien jäätymisestä ei pääse ikinä eroon. Lisäksi tulet törmäämään tulevaisuudessa keskuslukkovikoihin (Esim. ovet kiinni ja avaimet sisällä)jne. Nämä jutut kuuluu passatin ominaisuuksiin sori vaan. Jos takuu on voimassa vie ihmeessä huoltoon. Jokaisessa automerkeissä on jotain päin persettä,mutta niiden kanssa pitää oppia vaan elämään.

Äänestä
  • Kyllä lukkojen jäätyminen jäi historiaan Passateissa, kun malli vaihtui 1996.
    Itsellä on ollut vm 1995 Passat ja siinä lukot jäätyivät herkästi, tosin siihenkin lääke löytyi.
    Sen jälkeen on omistuksessa ollut Passatit vm. 01 ja vm 04 ja ei mitään ongelmia lukkojen jäätymisissä. Silikonia vaan niihin tiivitepintoihin niin ovitiivisteet ei jäädy kiinni.

    Äänestä

Meillä on uusvanha Passat, jossa on uusi, jälkikäteen lisätty keskuslukitus, mutta takaluukku toimii avaimella. Ja lukothan meinas jäätyä koko ajan heti ensimmäisissä syksyn pakkasissa.

Päätinkin hoidella lukot niin hyvin kuin osaan ja kävin erään syyspesun jälkeen läpi kaikki lukot (lukkopesät, lukkomekanismit ja saranat) paineilmalla. Sitten laitoin kunnolla ruuttaamalla aseöljyä jokaiseen lukon lukkomekanismin saranan koloon mihin vain sain menemään (sai rätin kanssa siivoilla ylivaluvia öljyjä pitkin peltejä). Samalla laitoin silikonia puikosta kaikkiin ovien tiivisteisiin, ettei sekään puoli enää jäädy.

Sen jälkeen olen lisäillyt suihkauksen aseöljyä silloin tällöin ja silikonoinut tiivisteet toiseen kertaan. Eipä ole enää jäätynyt lukko eikä ovi ja täällä oli tänäänkin -25C astetta.

Äänestä
  • hommelin ilman paineilmaa ja hyvin toimii, pakkasta täällä nyt -35 ja lukot ei jäädy ja ovet pysyy kiinni

    Äänestä

  • samalaisen kirjoitti:

    hommelin ilman paineilmaa ja hyvin toimii, pakkasta täällä nyt -35 ja lukot ei jäädy ja ovet pysyy kiinni

    Kovalla pakkasella ilma on kuivaa jolloin lukot pelaa.Eihän kovalla pakkasella ole edes lasit jäässä. Vähäisellä pakkasella tai pakkasen lauhtuessa ilmassa on kosteutta jolloin lukot jäätyy. Joten malttakaahan odotella pakkasen laskemista, kyllä ne taas jumittaa. Tämä vain reilun kuuden vuoden kokemuksella Passateilla.
    Kaikki poppakonstit on koitettu mutta aina vaan jäätyy, valitettavasti :-(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jäässä? kirjoitti:

kuskin puoleisen takaoven lukko jumittaa. Toimii vain kun on lämpimämpää kuin -5. Pienemmillä pakkasilla yleensä toimii kunhan sisätilat lämpenevät...Kaikenlaisia lukkosulia on kokeiltu menestyksettä. Ovi ei aukea sisältä, eikä ulkoa. Muut ovet ok. Onko jollain tiedossa hyvää kikkaa, vai tuleeko huoltoreissu? Takuu vielä voimassa (-04).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu