Muutamia vuosia sitten Suomalaiset matkailijat Risto Vahanen ja Seppo Fränti joutuivat kaappaajien käsiin Malesian lomamatkallaan. Olikohan paikkana silloin Langkawi vai joku muu Malesian saari....
Taas on kuulunut huhuja maan poliittisen tilanteen kiristymisestä, joten onkohan sissien ihmiskaappausvaara tulossa taas ajankohtaiseksi?
Ihmiskaappauksia Malesiassa
9
5617
Vastaukset
- Digori
Ei Langkawilla mitään kaappauksia ole, eikä koko Malesian länsirannikolla. Itärannikollakaan ei pitäisi mitään levottomuuksia olla. Eikös Vahanen ja Fränti kaapattu jostain Borneon lähistöltä? Borneokin on muuten ihan turvallinen, paitsi saaren itäosat, joista on silloin tällöin kaapattu turisteja.
- Kaapattiin
Kaappaus tapahtui Jolon saarella Malesiassa. Sissit vaativat lunnasrahoja.... en muista maksoiko joku turistit ulos maasta.
- Nipsu
Kaapattiin kirjoitti:
Kaappaus tapahtui Jolon saarella Malesiassa. Sissit vaativat lunnasrahoja.... en muista maksoiko joku turistit ulos maasta.
Jolon saari on Malesian Borneon itänurkassa eli kaukana manner-Malesiasta puhumattakaan Langkawilta. Viime vuonna matkustelimme sekä Borneolla että Langkawilla eikä turvattomuuden tunnetta tullut kummassakaan paikassa.
- piilossa
Nipsu kirjoitti:
Jolon saari on Malesian Borneon itänurkassa eli kaukana manner-Malesiasta puhumattakaan Langkawilta. Viime vuonna matkustelimme sekä Borneolla että Langkawilla eikä turvattomuuden tunnetta tullut kummassakaan paikassa.
Malesian kaltaisissa maissa saattaa paikallisesti tilanteet vaihdella merkittävästikin, sillä valtio sijaitsee alueella jossa on eri kulttuureja ja aatteita sekaisin. Kriisit saattavat olla hyvin paikallisiakin, niin ettei pienistä kismauksista tieto kiiri kovinkaan kauaksi.
Kaikki ei näy turistin silmään, sillä tuskin sissit ja muut radikaali-ryhmittymät tulevat turistikohteisiin esittäytymään, eivätkä oppaat ja hotelliväkikään mainosta heitä. Kyllä aikoinaan tämä suomalaisturistien kaappauskin tuli monelle taholle täytenä yllätyksenä, eikä aluetta pidetty silloinkaan sen alttiimpana alueena kuin nyttenkään.
Joka kohteessa on jokin vaara, jossain se on huono sää, tsunamivaara, hurrikaanivaara tai rikollisuus. Itse valitsen huonon sään näistä vaaroista... :) - Shanghaista
Nipsu kirjoitti:
Jolon saari on Malesian Borneon itänurkassa eli kaukana manner-Malesiasta puhumattakaan Langkawilta. Viime vuonna matkustelimme sekä Borneolla että Langkawilla eikä turvattomuuden tunnetta tullut kummassakaan paikassa.
Jolon saari kuuluu tietaaksen kylla Filippiineille, ja jo kaappauksen aikoihin koko Filippiinien etelaosaa, missa myos ko saari sijaitsee, pidettiin epavakaana alueena eika matkailua sinne suositeltu.
Malesia on suht turvallinen maa turisteille. Muslimimaana siella vaan pitaa ottaa tiettyja asioita huomioon, esim. asiallinen pukeutuminen julkisilla paikoilla. - piilossa
Shanghaista kirjoitti:
Jolon saari kuuluu tietaaksen kylla Filippiineille, ja jo kaappauksen aikoihin koko Filippiinien etelaosaa, missa myos ko saari sijaitsee, pidettiin epavakaana alueena eika matkailua sinne suositeltu.
Malesia on suht turvallinen maa turisteille. Muslimimaana siella vaan pitaa ottaa tiettyja asioita huomioon, esim. asiallinen pukeutuminen julkisilla paikoilla.Niimpäs muuten taisi Jolo ollakin ihan eri maassa, mutta eikös kaapatut viety sinne muualta kaappaajien toimesta... muistelin että Malesiasta (pieni tarkistus Googlella paljasti että näin todellakin on, löytyi vanha uutisjuttu jossa puhutaan Malesiassa kaapatuista Suomalaisista, Vahasesta ja Fräntistä).
- Jippii
Puolenvuoden kaappausaika tietää mukavaa jatkoaikaa lomalle samaan hintaan!!!;)
- Malesiasta
Vahanen ja Fränti kaapattiin Malesiasta
Sipadanin saarelta ja vietiin Jololle
Filippiineille.
Langkawi on erittäin (liiankin) rauhallinen
paikka ja lähin vaaranpaikka löytyy kun menee
vaikka lautalla sieltä Thaimaan eteläosiin
jossa muslimiterroristit haluaisivat perustaa
oman valtion. Thaimaan Hat Yaissa räjähtelee
usein pommeja.
Libyan Muammar Khaddafi lunasti
Vahasen ja Fräntin vapaaksi ja
kuljetutti kotiin Arabiemiraattien
ja Libyan kautta.
- sattuu
Eikös tällainen ikivanha juttu jouda jo historiankirjoihin. Miksi tästä enää kirjoitellaan!
Malesianmatkaa vaan päälle!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834483Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu253258Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392914Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172727- 162700
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432567Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142095Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737