Hei, Latasin Macilleni Messengerin. Toimii ihan ok, mutta en voi vastaanottaa yhteyshenkilöiltäni teidostoja sen kautta. Lähettäminen muille kyllä onnistuu. Missä vika..onkohan mulla joku esto päällä tms...mistähän sen saisi pois?
Mac Messenger
olen tyhmä
3558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse olen käyttänyt Adiumia, ihan tuosta tiedostojen siirrosta johtuen. Messenger ei myöskään tue Win-versiosta tuttua kuvien jakamista tms. Näin ainakin olen kuullut että Win-versiossa on joku kohta mistä pääsee katsomaan muiden käyttäjien kuvia. Tätä mahdollisuutta ei ole löytynyt Mac-versiosta. Tai sitten olen vain sokea.
no voi perse sentään...
Tiedostonsiirron osalta tuo Adium on kyllä todella huonoa. Se pystyy siirtämään tiedotoja vain vaivasella 6kt/sek kun Microsoft Messenger for Mac ohjelmassa tiedostonsiirron nopeus on niin nopea kuin vain liittymä antaa myöten. Eli esim. 1M/512k yhteydellä Microsoft Messenger siirtää n. 50kt/sek.
Samoin Skype toimii Macilla yhtä hyvin kuin PC:ssä. Skypen tiedostonsiirto toimii yhtä nopeasti kuin Microsoft Messengerissä eli Skypekin on siinä suhteessa parempi ohjelma tiedostonsiirtoon kuin Adium.
Skypessa toimii vielä sen lisäksi äänikeskustelut ja tulevaisuudessa myös videokeskustelut.
http://www.skype.com
Jos haluaa käyttää jotain Skypen kaltaista ohjelmaa niin aMSN voisi olla siihen ihan kohtalaisen hyvä ohjelma. Käyttöliittymä on vähän karsitumpi kuin esim. Adiumilla, mutta aMSN tukee yhtä nopeaa tiedostonsiirtoa kuin Skypen ja Microsoftin Messenger.
http://amsn.sourceforge.net/