Dr. Philissä

Kattoiko joku muutama päivä sit Dr. Philin. Itse en nähnyt mutta tuttuni kertoi, että siinä oli joku asiantuntija joka väitti mm. että pikkulapsilla ei ole ilmavaivoja. Vaan syy miksi ne huutaa on se, että kohdussa ollessaan ne tuttuivat kuulemaan kovaa meteliä. Suositteli esim. imurointia koska se vastaa verisuonten ääniä sekä jotain rauhallista musiikkia.
61442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oman kokemukseni myötä sanoisin että paikkansa pitää,nuo konstit on meilläkin aina tepsineet.

Äänestä

Mulla ei usko riitä dr philin amerikkalaisiin "asiantuntijoihin". Sorry vaan jenkit muttei pure muhun. Meidän lapsi itki kovasti, ja ison pierun tai kakan jälkeen itku loppui, emmätiedä kait olis sitten pitänyt imuroida.
Kaikenlaisia höpötohtoreita telkkarissa näkyy ja vielä noissa valmiiksi käsikirjotetuissa "reality" ohjelmimssa.
Uskokoot ken tykkää, jokaisen oma valinta.

Äänestä

mä käytin hiustenkuivaajaa joskus rauhoittaakseni vauvaa eli kait se ääni rauhoittaa. Monena iltana vauva rauhoittui siihen ääneen ja nukkui hyvin muutaman tunnin. Kuullostaa ihmeelliseltä, mutta meillä ainakin toimi. Jossain koliikkikirjassa oli kanssa tästä hiustenkuivaajan äänestä... ihme juttu täytyy myöntää... Ai niin, kannattaa puhaltaa sitä ilmaa kuitenkin varovasti sillä mulla tuli kurkku kipeäksi kun puhalsin kylmää ilmaa jalkojeni juuressa :)

Äänestä

Siis tämä lastenlääkäri EI väittänyt ettei ilmavaivoja olisi, tottakai niitä on.
Hän kertoi, että lapsi voi ALKAA itkemään kun ilmavaivoja on, mutta ei huuda KOKOAIKAA niiden takia.

Kyse oli vauvoista jotka itkevät paljon ja vanhemmat luulevat, että niillä on ilmavaivoja.

Lapsi on tottunut kohdussa kovaan meteliin ja synnyttyään kaikki hyssyttelevät hiljaa, ettei vauva herää. Hiljaisuus on vauvalle aivan uusi ja lähinnä pelottava asia.
Eli kodin hiljentäminen on aivan väärä taktiikka, jonkinlainen taustaääni on vauvalle tuttua ja turvallista. Varsinkin vanhempien puheäänet.
Minäkin laitoin radion päälle kun vauva alkoi nukkumaan.

Äänestä
  • itse en k.o ohjelmaa katsonut, kun ei kiinnosta mikään jenkkipsykiatrihömppä, mutta tuo on totta että vauva tuntee olonsa paljon turvallisemmaksi kun ympärillä kuuluu jonkinlaisia ääniä eikä ole täysin hiljaista.

    Minä en ole ikinä ymmärtänyt sitä taktiikkaa, että kun vauva tulee taloon niin nukkumisen ajaksi puhelimet kiinni, ovikello ruuvataan pois, villasukat jalkaan ja suurinpiirtein koko maailma pysähtyy. Sitten ihmetellään kun lapsi heräilee jatkuvasti eikä nuku kunnolla, ja loppujen lopuksi heräilee pienimpäänkin risahdukseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

Kattoiko joku muutama päivä sit Dr. Philin. Itse en nähnyt mutta tuttuni kertoi, että siinä oli joku asiantuntija joka väitti mm. että pikkulapsilla ei ole ilmavaivoja. Vaan syy miksi ne huutaa on se, että kohdussa ollessaan ne tuttuivat kuulemaan kovaa meteliä. Suositteli esim. imurointia koska se vastaa verisuonten ääniä sekä jotain rauhallista musiikkia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu