Syökö marsunne siemensekoitusta vai pellettejä? Luin juuri, ettei siemensekoituksia sovi antaa marsuille. Olen itse antanut vain siemensekoitusta, pelletit jää syömättä sekoituksistakin. (Olen ostanut faunattarelta siemensekoitusta, johon olen lisännyt omppu oskarin sekoitusta ja vielä jotakin muuta herkkua marsulle. Menee kuin kuumille kiville tuo ruoka.)
Kiitos vastauksistanne!
Kiitos vastauksistanne!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Teepä niin, että annat jonkin aikaa VAIN pellettejä. Faunattaresta saa ostettua irtopellettejä niin paljon kuin tarvitsee kerralla, meidän marsut ovat nykyisin tottuneet ja puputtavat pellettejä ihan hyvin :)
Nykyisin annamme sekaan siemensekoitusta vain herkkupäivinä. Silloin jopa huristaan innoissaan, kun ei olekaan enää niin jokapäiväinen herkku saatavilla :P
... söi myös ennen siemensekoitusta. Sitten tutustuin marsut.nettiin ja lueskelin sieltä yhtä sun toista ja päädyin syöttämään marsulle Bunny SclemmerWiese(jotenkin noin kirjoitetaan?)-pellettiä, jota tilaan Symppis Oy:ltä.
Ennen Bunnyä kokeilin Supa Excel-pellettiä, se ei kelvannut millään. Mietin jopa Bello-pellettiä, mutta tulin siihen tulokseen etten halua syöttää marsulle tavaraa jossa on maitojauhetta(tms). Nuo ovat siis ainoat pelletit joita paikkakuntani eläinkaupasta saa. Niinpä päädyin tilaamaan Bunny-pelletti testierän Symppikseltä, ja marsu rakastaa tätä merkkiä! Siemensekoitusta marsu ei enää edes huoli syötäväkseen:) Bunnyyn olen siis erittäin tyytyväinen, saisi vain olla helpommin saatavilla, sillä Symppiksen toimitus saattaa venähtää ikävästi.
on Altromin pellettiä, jonka seassa jonkin verran Supa Guineaa. Uutena kokeilin Supa Exeliä, joka taisi ollakin herkkua! Hyvin on kaikki nämä kelvanneet.
Syötän pellettiä.Siemenseos lihottaa,aiheuttaa ripulia,marsu pystyy valitsemaan itse parhaat palat(=rasvaisimmat,lihottavimmat,epäterveellisemmät...).Pahin asia on sisäelimien rasvoittuminen(mm.maksan ja sydämmen)joka johtaa ennenaikaiseen kuolemaan!Monet siemenseokset sisältävät myös eläinperäistä!Markettejen siemenseokset ovat kaikista huonoin vaihtoehto marsun ruuaksi(esim.Best friend,Osku).Siemensekoitukset sisältävät myös maissia jotka voivat tukkia marsun suoliston!Paras vaihtoehto on täysravintopelletti,sen lisäksi marsu ei tarvitse kuin kuivaaheinää,juureksia ja c-vitamiinia.Pelletin sopiva päiväannos on 2-3 rkl,poikkeuksena alle 6kk marsut,joilla pitää olla jatkuvasti saatavilla pellettiä.Kannattaa käydä täällä,sieltä saat paljon tietoa pelleteistä,niiden ravintosisällöstä ja paljon muusta:
http://www.marsut.net/pelletit.html
http://www.marsut.net/pellettimietteet.html
Huom!Siemensekoituksen pelletiti ovat heinäpellettejä,eivät siis täysravintopellettejä!Marsut syövät mielummin heinän heinänä,joten siksi ne eivät usein maistu.Niin ja siemenethän on paljon parempaa(=lihottavampaa,rasvaisempaa)kuin pelletit,joten siksikin pelletit jäävät kupin pohjalle!
Täytyypä pistäytyä faunattarella ostoksilla ja mahdollisesti netistä kaivella tuota symppis oy:ta.
Kiitoksia mielipiteistänne. Ehkä tuo marsuni hiukan hoikistuu jos vaihdan näihin pelletteihin.
Varmasti hoikistuu jos siirryt pelkkiin pelletteihin ns. voimaravintona.
Ja muistuttaisin vielä että hyvissä pelleteissä on paremmat ravintoarvot kuin missään tuntemassani siemenseoksessa! ;)
itse annan altromin pellettiä ja supa guineaa ja herkkuja
syötän kans omalle marsulleni faunatarin pellettejä ja siemensekotuksia..Elikäs molempia syö ..