Mitä mieltä nimestä Luna? Sopiiko se suomalaiselle lapselle? Kaikista nimistähän saa haukkumanimen väännettyä, mutta onko se tästä nimestä helppo tehdä? Kommentteja...=)
Luna
Keiju
8686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko kyseessä nk. heikompi astia?
kauhea nimi.....Sehän on jonkin auton tyyppi merkki....Älä helvetti vaan ajattele lastasi, kun tollasen nimen annat...
Luna on ihan kaunis nimeksi. Vaikkei se olekaan mikään perinteinen suomalainen nimi, niin ainakaan se ei ole hankala kirjoittaa tai lausua, niinkun useat täällä pyörineet ehdotukset.
Luka, Luukas parempi? Mielestäni Luna ei oikein kyllä sovi suomalaiselle lapselle, jos suoraan sanon...
Eikös tässä ole kyse vähän eri sukupuolen nimistä? Lunahan (minusta kaunis nimi) on selvästi tytön, kun Luka (erittäin ihana nimi!) ja Luukas taas pojan!
Mielestäni Luna on ihan kaunis nimi, mutta suomalaiselle lapselle sopisi ennemminkin suomalainen nimi. Ellei sitten ole ulkomaalainen toinen vanhemmista.
Miten tuo Luna sitten lausuttaisiin?
Ei sovi oikein suomalaiselle nimet tyyliin Angelique Virtanen, Jaques Möttönen jne.
Mutta jos haluat antaa nimen Luna, niin ei kukaan sinua estä. On se silti oikein kaunis nimi.
Systerini omistaa sennimisen kissan!
Ihan kiva nimi, tarkoittanee kuuta. Ei ainakaan sattuisi samalle luokalle monta. Kuulostaa mielestäni tytön nimelle ja a-loppuisena se tytön nimeksi helposti ulkomaillakin mielletään. Minä ainakin lausuisin juuri niin kuin kirjoitetaankin.