Tarvitsisin hieman apua siihen miten kissojen kynsiä tohtii leikata...siis kuinka paljon ettei tule verta? en ole ennen leikannut kissan kynsiä ja nyt kissanpentuni kynnet ovat tulleet siihen että ne pitäisi leikata...joten apu olisi nyt tarpeen... =)
Ja miten kissan korvia voi putsata??
Kiitos vastauksista!!
Ja miten kissan korvia voi putsata??
Kiitos vastauksista!!
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kissan kynsi on yleensä sen verran läpikuultava, että sen sisältä erottaa hyvin hermoja sisältävän kohdan, jonne saakka ei tule leikata, tai muuten seurauksena on kipua ja verenvuotoa.
Leikaat siis kynnen kärjestä pikkupalasen veks, muutama mm riittää. Joskus näkee kuvissa kissoja, joilta on leikattu kynnet niin syvältä kuin mahdollista, siis melkein elävään kudokseen saakka. Tälläinen "jyystäminen" ei ole tarpeenmukaista. Terävin kärki vaan pois niin hyvä tulee. Itse en leikkaa koskaan kissojeni kynsiä. Hyvä terotuspölkky on riittänyt.
Kannattaa hankkia hyvät kynsileikkurit eläinkaupasta.
Korvien putsaamisesta, hmmmm....olen henkilökohtaisesti sitä mieltä, että kissan korvia ei kannata puhdistaa, jos ei ole mitään puhdistettavaa. Itselläni on neljätoistavuotias mirri, jonka korviin en ole ikinä kajonnut.
Tietenkin silloin, jos korvat ovat vaikkuiset, niitä kannattaa puhdistaa tarkoitukseen suunnitellulla korvapuhdisteella ja vanupuikolla. Jos likaa on vain vähän, ja se tuntuu irtoavan, ei mikään estä puhdistamasta pelkällä vanupuikolla. Siitä vaan rohkeasti korvanlehti pois tieltä, ja hommiin. Pyyhkäset vanulla "seinämät" puhtaaksi.
Mutta jos kissalla on korvapunkkitartunta, voisi olla hyvä ottaa yhteyttä eläinlääkäriin, josta saa hyvät aineet ja vinkit.
Sen verran vielä lisään tuohon puhdistamiseen, että kissan korvakäytävän anatomia on sellainen, että vanupuikon voi työntää aika huoletta suoraan alas. Tärykalvo on suht koht suojassa mutkan takana.
En ymmärrä yhtään miksi kissan kynsiä pitää leikata? Voisiko joku perustella tätä tarvetta vähän?
Miksi ihmisten kynsiä leikataan?
jotkut ihmiset leikkaavat kynsiään sen takia että esim. autoasentajalla on hankala olla pitkät kynnet. ja leipureilla, kynsien alla on niin paljon bakteereja, eikä niitä saa ikinä sieltä kokonaan pois käsien pesulla. tällöin on hyvä olla lyhyet kynnet. ne jotka pitävät huolta käsistään/kynsistään, eivät leikkaa niitä, vaan viilaavat. mutta, kerrohan, miten tämä liittyy kissan kynsiin?
kissahan on kuitenkin kiipeilevä eläin joka käyttää kynsiään. meidän talossa kissojen käytössä on AINA ollut raapimis/kiipeily puu, joihin ne ovat itse kyntensä huoltaneet. kerran leikkasin toisen kissani kynnet, ja se oli suutuspäissään kun ressukka vaistojensa viemänä tappoi minulta lemmikki hiiren.
minimoivat kissan aiheuttamat vahingot leikkaamalla kissan kynsiä. pienen pentukissan kynsien leikkuu voi johtua osasyylleen siitä, että ne eivät vielä pienenä pysty kynsiä lyhentämään. itse en leikaisi aikuisen kissan kynsiä, mutta pennun kynnet ovat asia erikseen. voi myös olla semmoinen tapaus että kissa ei itse hoida kynsiään tai sitten syö kyntensä jolloin niistä tulee repaleiset ja ne jäävät kiinni joka kohtaan. tällöin on myös viisasta leikata kynnet.
"kerrohan, miten tämä liittyy kissan kynsiin? "
No siten, että kissojen kynsiä leikataan siksi, etteivät ne haittaisi. Niinkuin sillä autonkorjaajalla.
Kissan kynsistä leikataan vain terävin kärki pois, siis pari milliä. Silloin kynsi ei tartu kiinni ei-toivottuihin paikkoihin, kuten huonekalujen kankaisiin ym., mutta kiipeilyyn se käy aivan yhtä hyvin kuin neulanterävällä kärjellä.
Ja kumpi sinun mielestä tuntuu miellyttävämmältä: kissa, joka sylissä ollessaan leipoo tyytyväisenä käpälillään, joissa on neulanterävät kynnet, vai hieman tylsemmillä kynsillä varustetuilla käpälillä?
Tuntuu siltä, että kun mainitsee jollekin leikkaavansa kissojen kynnet, niin tulee heti sellainen kuvitelma, että kynnet leikataan kokonaan pois. Näinhän asia ei kuitenkaan ole.
Meillä ainakin liian pitkinä kynnet alkavat helposti tarttua esim. peittoihin ja muihin kankaisiin -ainakin näyttää siltä, että ovat kissallekkin siis hankalat.. Kissat on sisäkissoja --terottavat kyllä kynsiään ahkerasti kiipeilypuihin (useita), mutta se ei näytä riittävän.. Täytyy välillä ottaa sakset apuun..
kynnet aiheuttaisivat itse kissalle vahinkoa, leikkaisin tällöin kynsiä samalla tavalla kun koiraltanikin. mutta kissani kynnet eivät jää yleensä kiinni mihinkään, ja pysyvät kunnossa kiipeily/raapimispuiden avulla.
minä en ole ajatellut sitä, että jos kissalta leikataan kynsiä, niin ne leikataan kokonaan. sillä tiedän ihmisiä jotka leikkaavat kissojen kynsiä, ja tiedän ihmisiä jotka eivät leikkaa kissansa kynsiä.
toisessa viestissäni minä selvitin jo jollekkin minkä takia kissojen kynsiä leikataan.
olen samaa mieltä, kyllä se on kivempi tuntea pehmeä kosketus kissan tassuista, niin ettei kynnet pureudu ihoon. meillä ainakin ehdottomasti leikataan jopa kahden viikon välein kisujen kynnet ja ne jopa nauttii siitä, tietäävät saavansa sen jälkeen "herkku nappeja". eikä tuo leikkaus siihen kiipeilyyn ole vaikuttanut, yhtä ketterästi ne kiipeää kiipeily puuhun. toinen hyvä asia on , että huonekalut säilyy ehjinä:)))
huolehtivat itse kynsien leikkuusta repimällä ulkona mäntyjä sekä sisällä repimispuuta.
ei saa edes kissaa viedä, jos sen kynsiä ei ole leikattu :)
Kissojen kynnet siis leikataan siksi, ettei satuta ihmistä tai riko kodin tekstiilejä.
Kiitos. Tämä riitti mainiosti. Huoks.
Kynsiä leikataan myös siksi, ettei kissa satuta itseään.
Pari viikkoa sitten toinen kissoistani jäi kynnestä kiinni mattoon. Hädissään se riuhtoi niin, että kynsi irtosi juuresta. Verijälkiä ympäri taloa, karmeata huutoa, lääkärireissu, 10 päivän antibioottikuuri.
Jos olisin leikannut kynnet ajoissa, niin kissalla olisi vielä kaikki kynnet tallella. Olisi säästynyt paljolta kivulta.
...liiottelua tuohon kommentoisin ;))
Otetaanpas esimerkkinä paljon kallisarvoisemmat ja ainutlaatuisemmat otukset eli ihmislapset. Ne pitäisi pukea aamuisin sumo-pukuun ja pitää yhdessä pyöreässä huoneessa kaiken päivää, koemaistattaa kaikki ateriat ja mennä vahtimaan kouluun 18v asti. Näin toteutuisi samantyyppinen itseltä suojaaminen kun kissankynsijutussa.
Luomu kunniaan! Niin eläintenhoidossa kun lastenkasvatuksessa!
No niin, tulihan se pakollinen kommentti.
Käytkö koskaan hammaslääkärissä? Miksi? Sehän on turhaa. Hätävarjelun liioittelua. Kyllä ne hampaat irtoavat itsestään, kun tarpeeksi ovat mädäntyneet. Eikä tunnu missään, vaikka juuret lahoavat leukaluun sisään.
Eikä hammaslääkärissä tarvitse mitään puudutusta (jos sinne jostain syystä menee). Eihän hampaan irtikiskaisu tunnu miltään.
Eikä kynsiäkään tarvitse leikata. Kyllä ne lyhenevät, kun tarttuvat kiinni johonkin. Varpaankynnet lyhenevät itsestään, kun hankaavat kenkiin.
Ääähhh...
...eikä yhdelläkään koskaan minkäänlaisia ongelmia luomukynsien kanssa. Ei yhtään juurineen irronnutta kynttä, ei yhtään haljennutta, ei kertakaikkiaan minkäänlaisia.
Siinä ainoa syy siihen miksi pidän kynsien leikkausta tarpeettomana ja ehdottomasti hätävarjelun liiotteluna.
Onneksi meillä on oikeus omiin mielipiteisiin.