Ensin oli sars, sit tulee tämmönen.
Siis ei täst tule mitään, sit ku se viel muuttuu pandemiaks yhes vaihees ni sit kuollaan.
Ja mä olen vasta sillon ku se muuttolintujen mukana kevääl kantautuu tänne suomeen olen silloin vasta 17,mä en haluu kuolla, elämä ihan kesken :(
Tottakai siihen rokotteet ja lääkkeet on, vaan ku ei sitä rokotettakaa sitä vastaan ole viel kehitetty, 3000-9000 ihmistä menehtyy siihen sit, 11000-36000 pääsee sairaala hoitoon.
Eihän se tietenkään ole vielä pandemiaks muuttunu, vaan ku se voi muuntautua semmosekski...
Mua vaa pelottaa, mä en haluu kuolla enkä haluu menettää mun läheisiäkään :(
Siis ei täst tule mitään, sit ku se viel muuttuu pandemiaks yhes vaihees ni sit kuollaan.
Ja mä olen vasta sillon ku se muuttolintujen mukana kevääl kantautuu tänne suomeen olen silloin vasta 17,mä en haluu kuolla, elämä ihan kesken :(
Tottakai siihen rokotteet ja lääkkeet on, vaan ku ei sitä rokotettakaa sitä vastaan ole viel kehitetty, 3000-9000 ihmistä menehtyy siihen sit, 11000-36000 pääsee sairaala hoitoon.
Eihän se tietenkään ole vielä pandemiaks muuttunu, vaan ku se voi muuntautua semmosekski...
Mua vaa pelottaa, mä en haluu kuolla enkä haluu menettää mun läheisiäkään :(
Vastaukset 15
Vanhimmat
No älä sentään vaivu epätoivoon. Jos se mahdollinen pandemia tulee tänne, niin vanhat ja huonokuntoiset siihen kuolee, joukossa tietysti jonkin verran työikäisiä ja ihan pieniä lapsia, mutta tuskin montaa tervettä nuorta ihmistä. Se on sitten heihei mummoille ja vaareille, haikeeta tietysti sekin, mutta helpompi hyväksyä. Mut älä sitten keväällä liikoja räplää kuolleita tipuja :)
Mahdollista tulla sitten se pandemia kaikille...
Eli siis ihan kaiken ikäisille, vauvasta vaariin..
Kaiken ikäiset kyllä sairastuvat, mutta kuolleet tulevat lähes järjestään olemaan ikäihmisiä.
niinpä niin. kuolema meitä kaikkia lähiaikoina odottaa. mutta ajttele positiivisesti, saat pian nähdä pimeyden herran, saatanan. saat palaa helvetin polttavassa tulessa ja katua tekosiasi.
kuole, kuole, kuole! niin minäkin kuolen...
läheisesi menetät kyllä. läheisesi kokevat erittäin kivuliaan ja tuskallisen kuoleman. pahimmassa tapauksessa he jäävät kitumaan useiksi vuosiksi.
-666-
...lohduttavaa.Kyllähän me kaikki joskus kuolemme,mutta SINÄ vaivut jo nyt epätoivoon!
Kuoleman voi unohtaa ja jatkaa elämää siihen asti onnellisena ja sitten vasta kuollaan.
Luonnolla on vaan omia keinoja harventaa ihmiskantaa, meitä nähkääs kun on aivan liikaa! Aina välillä tulee joku iso katastrofi niinku just sars, tsunami ja historiassa rutto.. Se vaan kuuluu mennä nii, jos ei mitään tollast tapahtuis ni maapallo ei kestäis, ku meitä ihmisenniljakkeita olis nii tuhottomasti!!(vaiks meit on kyl liikaa jokatapaukses..) Ja suurin osa luonnonkatasrtofeista johtuu meidän omista teoista!!
Mut jokatapauksessa olen melko varma, et kyl tää lintuinfluenssa muuttuu jossain vaiheessa pandemiaks, se on vaan ajan kysymys.. MUTTA se on kuitenkin influenssa, eikä se tartu väkisin jokaikiseen ihmiseen maailmassa. Ku muistaa pitää ihan perushygieniasta huolta, pestä useesti käsiä ym, ni riski saada tartunta pienenee huomattavasti!
Ja tosiaan niinkun tossa jo aikasemmin sanottiin, siihen kuolee lähinnä valmiiksi huonokuntoiset ihmiset. Jos oot perusterve, hyväkuntoinen nuori, ni sulla tuskin on hädän päivää!!
Ja lopuks: Miks sä ylipäätään murehdit tollasii asioita, mitä oikeestaan ei vielä oo..!? Se tulee, jos on tullakseen, eikä murehtiminen siihen auta pätkääkään..! Onhan se loppujenlopuks tärkeämpää, et on päivissä elämää, ku elämässä päiviä! Joten älä pilaa päiviäs huolehtimalla liikaa, vaan pidä hauskaa niinku nuorten kuuluu tehdä..! =)
Kiitos!
Kirjoitin siis tuon äskeisen viestin.. Ja toivon, että jos se vaikutti johon kuhun jollain tavalla, niin kertokaa ihmeessä miten. Minun ajattelutapani on tuollainen, eikä minua siksi kyseinen asia huolestuta.. Tapahtuuhan maailmassa paljon pahempaakin kokoajan..
lintuinfluenssa on virus ja siitä monta erilaista virus muotoa..
sanoin vaan
Niin se piti Sarsinkin aikoinaan tappaa kaikki, mutta loppujen lopuksi koko tautiin sairastui aikoinaan kaksi suomalaista, ja molemmat ovat tällä hetkellä käsittääkseni täysissä sielun ja ruumiin voimissa :)
Se yks suomalainen kuoli siel mist se sars oli lähtösin ku oli siin samas hissin sen sairastuneen kans, sai taudin ja kuoli melkei heti sairaalassa ollessaan.
Niin no, ei täs ehkä pitäs pelätä, vaan kevääl rupeen kyl kala- kasvil linjalle.
kun olin turkissa, söin siellä kanaa... :P
ei mulla ainakaan mitään oireita mistään lintuinfluenssasta ole tullut... ;)
Sitte sulle tuleeki viel joku ja kuletat sen taudin tänne suomeen, kiitti vaa..
... jos on tullakseen, niin tulee. ja se on sitten sen ajan murhe jos se tulee.
miksi hitossa ihmiset kiihkoaa siitä lintuinfluenssasta niin paljon?
lukekaa netistä tietoa. turhaan sitä liian aikasin ainakaan pelkää.
lintuinfluenssan ei ole todettu leviävän muutakuin suorasta kontaktista eli kosketuksesta. ei ole myöskään todettu että se leviäisi ihmisestä ihmiseen vaan vain linnusta ihmiseen.
linnusta se voi levitä koskemalla sen ulosteisiin, lintuun itse, johonkin esineeseen mihin lintu on koskenut..
lintuinfluenssan yleisin kuolin syy on tukehtuminen keuhoissa olevaan nesteeseen. influenssavirus aiheuttaa solujen tuhoutumisen keuhkoissa.
sairausta hoidetaan viruslääkkeillä. osa potilaista parantuu taudista.
älkää siis menkö tökkimään kuolleita lintuja!