sony braviassa sisään rakennettu digiboxi.En löydä videoihin digi kanavia? Pitääkö videoihin olla oma digiboxi? Vai pitääkö liitännät tehdä jotenkin erinlailla.
sony bravia
harry
2570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oletettavasti TV:ssäsi on scart-liitin, josta saa ulos kulloinkin katsottavan ohjelman. Yhdistät sen Videonauhurin scart-liittimeen ja valitset nauhurin virittimestä scartia vastaavan "kanavan", yleensä AV1 tai AV2 scartin numerosta riippuen. Sitten vain nauhoitus päälle.
Videon virittimestä ei mitään digikanavia tietenkään löydy. Itse asiassa koko viritin on tässä käytössä täysin tarpeeton. Nauhoitat kuitenkin aina samalalta AV-"kanavalta".
Jos sen sijaan haluat nauhoittaa muuta kuin samalla hetkellä katsomaasi kanavaa, tarvitset sen toisen boksin. Kytketään scartistaan videoihin edellä kuvatulla tavalla. Hanki boksi, jonka voi ajastaa vaihtamaan kanavaa haluamallasi hetkellä, muuten ei eri kanavilta tallennus onnistu poissaollessasi. Ja videonauhuri täytyy luonnollisesti myös tällöin ajastaa käynnistymään halutulla hetkellä, mutta nauhurin kanavan pitää aina olla tuo edellä mainittu AV.
Voikos/pitääkö Braviassa valita tuleeko scartin ulostulosta digi-tv ja analoginen tv?
Tarkista tuo asetuksista. Kokeile myös voitko katsella analogisella virittimellä muita kanavia, kun digiviritin on sillä kanavalla jota nauhoitat.