Mitenkäs teillä on suku taikka muu lähipiiri suhtautuneet siihen, ettei tuore vaimo otakaan miehensä sukunimeä, vaan pitää omansa? Entäs mies? Minulla mies oli vakaasti sitä mieltä, että perheellä tulisi olla yhteinen nimi, mutta eipä tuo suostunna minun nimeäni ottamaan... :) Molemmilla nimet on ihan tavalliset ja yleisetkin suomalaiset, minun hitusen harvinaisempi. Anoppini kovasti yritti käännytystä, mutta muilta ei ole kuulunut edes ihmettelyjä (niin, eihän se mikään ihmettelyn aihe kyllä olekaan). Jos lapsia tulevaisuudessa suodaan, saavat he kyllä isän sukunimen, minusta sen kuuluu olla niin.
Sukunimestä
4
1050
Vastaukset
- En vaihtanut
Monille nimestä on muodostunut osa identiteettiä niin, että omasta sukunimestä luopuminen tuntuu siltä, kuin luopuisit osasta itseäsi. Eikä se kai ole avioliiton tarkoitus? Edes anopin miellyttämiseksi.
Moni anoppi ja muu uusi sukulainen voi ajatella, että miksei heidän nimensä "kelpaa". Mutta kun anopin kanssa ei naimisiin mennä, niin avioparin asia se sittenkin vain lienee. Perinteitä on monia, että "niin on aina tehty", mutta iso osa niistä on muutettavissa.
Ai niin, omat appivanhempani ja muut sukulaiset varmaan hiukan hämmentyivät aluksi, mutta kukaan ei ole asiasta mitään sanonut. Loppujen lopuksi, onko nimiasialla nykymaailmassa niin suurta merkitystä, isompiakin asioita on pohdittavaksi. Ja mieheni taas ei olisi omaa nimeänsä suostunut vaihtamaan, siispä hän oli sitä mieltä, että sama oikeus toki tulee olla minullakin. - hämminkiä
tytär meni vimme vuonna naimisiin ja piti oman nimensä, samoin hänen miehensä. Molemmilla kaunis ja harvinainen luontonimi. Yhdistelmänimeäkään ei voinut ajatella, kun molemmat nimet ovat niin pitkiä.
Kaikki hyväksyivät asian sinänsä. Tytär vaan totesi, että ei naimisiinmeno nimenvaihtoa tarkoita, vaan paljon isompia asioita. Tämä on minun nimeni ja naimisiinmeno on eri juttu.
Tehkää niinkuin itsestä hyvältä tuntuu. Asia ei kuulu muille. Tytärkin on sanonut, että mahdolliset tulevat lapset tulevat miehen nimelle. (Omasta sukunimestään saa hyvin muokattua kauniin toisen nimen etenkin työtlle.) - pidän
oman nimeni eikä kukaan ihmettele (häät viikon päästä) lapsilla on miehen nimi. En edes ajatellut vaihtaa, haluan pysyä omana itsenäni =)
- otti minun
nimeni ja siinäkös riitti anopilla ihmettelyä! hah, sen kanssa samaa nimeä en olis ottanu kirveelläkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614378KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1493165Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482482Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?502407- 982065
- 241883
- 301616
- 231612
- 1541451
- 341253