Pääsiäistä

Mick_

Tätäkin palstaa kun tuntuu lukevan monta paikallista finskiä, niin kertokaa mistä saisi huone/(iston)(een) 6-8 hengelle Dublinista pääsiäisen aikoihin? Ja onko Irlannissa siihen aikaan mikään auki (katolisuuta kun siellä päin on)? Hyvistä vinkeistä tuodaan hyviä tuliaisia:)

Tarkoitus olisi myös käydä esim. länsirannikolla, onko suosituksia sinne päin?

Kiittäen,
Mick

2

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päästäpä

      smaragdinummille rakkaitensa kanssa samoilemaan ja illan hämärtyessä kavereiden keralla paikalliseen pubiin kuuntelemaan maailman iloisinta musiikkia! Hmmmmmmmm.... :)

    • Pääsiäinen

      Irlantihan on katolinen maa ja jopa Dublinissa on esim. Pitkänä perjantaina melkeeinpä kaikki kiinni ja tarkoittaa myös pubeja. Eli ihan kuollutta joka puolella. Tämän kertoi jokin aika sitten ystäväni joka asui siellä useamman vuoden.

      Länsirannikon omiin suosikkeihin kuuluu mm. Galway ja onhan siellä toki muitakin paikkoja. Galwayssa on tietenkin ihan mieletön turisteja joten itse ehkä pidän enemmän pienemmistä kaupungeista kuten mm. Killarney ja Ennis. Toki riippuu siitä mitä hakee.

      B&B-mestoja on joka ikisessä tuppukylässä ja tienvarressa niin paljon, että suosittelen vaikka seuraavaa www.tourismireland.com sivua. Sieltä pitäis löytyä kaikenlaista infoa majoituksesta ja muustakin. Dublinissa B&B-paikkoja on pilvin pimein ja tietenkin hotellejakin löytyy, riippuu tietenkin siitä kuinka paljon majoitukseen haluaa panostaa. B&B-paikat saattavat usein olla perheyrityksiä ja henkilökunta on ystävällistä ja tunnelma ihan kiva ja varsinkin jos jaksat olla itse ystävällinen.

      Toivottavasti tästä jotain apua on.

      Hauskaa reissua! =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4188
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      112
      2731
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2232
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1883
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1400
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      68
      1323
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      133
      1278
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe