starttiraha

olen harkinnut perustaa kuljetus firman aluksi yhdelle kuorma-autolle.onko kellään tietoo onko mahdollisuus saada starttirahaa tai muuta aloittamis avustusta?
82286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Saa starttirahaa,kunhan olet käynyt yrittäjäkurssin.Mieti vaan kaksi kertaa onko järkeä lähteä tälle alalle.Saman verran jää käteen menojen jälkeen kuin abc:n kesäharjoittelijalle.

Äänestä
  • Ei ole ollenkaan varmuutta... tottakai vastaus on siis aivan liian kevyesti sanottu.

    Tilannetta kannattaa selvitellä työvoimatoimistosta:
    1) määrärahat onko niitä käytettävissä
    2) millainen on alan työtilanne ko. paikkakunnalla, jos yrittäjiä on paljon, saattaa työvoimatsto katsoa, ettei ole järkevää tukea ja samalla heikentää alaa alueella yleisesti...

    Äänestä

kuletus yrityksille ei ainakaan 4 vuotta sitten annettu mitään tukia tai avustuksia sanottiin et vääristää kilpailua kannattaa perustaa pitzeria alkaa tukiaisia tulla.

Äänestä
  • perusta pizza taxi.
    siihen löytynee monta syytä:

    -jos kerta on ajoa niin kannattaa
    -ihmismäiset työ ajat
    -ei kuluta paljon mitää
    -ei kulu kalustu kun ei tule kilsoja paljon
    -ei tarvitse perse ruvella keskellä yötä rypöä jossain kinttu polulla
    -saa ajelle miten sattuu talojen pihoille
    -kiilailla liikenteessä
    -ja vittuilla asiakkaille-: "MITÄS TILASIT"

    Äänestä

ilmoittaa että perustaa sen alan firman mihin starttirahaa saa.Kuka sitä nyt jälkeenpäin kyselee et teetkö esim.metallihommia vai ajatko autoa. Ei työkkärin vellihousut ainakaan.

Äänestä

pankista.pankit on sitä varten mistä rahaa kysytään.kannattaa käydä heti maanantaina että pääset rahaa vuolemaan oikein kunnolla!

Äänestä
  • ilmaista rahaa tuskin pankit jakaa!!

    Äänestä

  • uuno kirjoitti:

    ilmaista rahaa tuskin pankit jakaa!!

    päivään ole vielä kuullut et jokin taho jakaa ilmaista rahaa!Kyllä joka euro on tähänpäivään asti pitäny takaisin maksaa. Mutta tervetuloa rahakylpyyn mitä tämä kuljetusala tänäpäivänä on!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uuno kirjoitti:

olen harkinnut perustaa kuljetus firman aluksi yhdelle kuorma-autolle.onko kellään tietoo onko mahdollisuus saada starttirahaa tai muuta aloittamis avustusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu