olen harkinnut perustaa kuljetus firman aluksi yhdelle kuorma-autolle.onko kellään tietoo onko mahdollisuus saada starttirahaa tai muuta aloittamis avustusta?
starttiraha
uuno
82286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Saa starttirahaa,kunhan olet käynyt yrittäjäkurssin.Mieti vaan kaksi kertaa onko järkeä lähteä tälle alalle.Saman verran jää käteen menojen jälkeen kuin abc:n kesäharjoittelijalle.
Ei ole ollenkaan varmuutta... tottakai vastaus on siis aivan liian kevyesti sanottu.
Tilannetta kannattaa selvitellä työvoimatoimistosta:
1) määrärahat onko niitä käytettävissä
2) millainen on alan työtilanne ko. paikkakunnalla, jos yrittäjiä on paljon, saattaa työvoimatsto katsoa, ettei ole järkevää tukea ja samalla heikentää alaa alueella yleisesti...
kuletus yrityksille ei ainakaan 4 vuotta sitten annettu mitään tukia tai avustuksia sanottiin et vääristää kilpailua kannattaa perustaa pitzeria alkaa tukiaisia tulla.
perusta pizza taxi.
siihen löytynee monta syytä:
-jos kerta on ajoa niin kannattaa
-ihmismäiset työ ajat
-ei kuluta paljon mitää
-ei kulu kalustu kun ei tule kilsoja paljon
-ei tarvitse perse ruvella keskellä yötä rypöä jossain kinttu polulla
-saa ajelle miten sattuu talojen pihoille
-kiilailla liikenteessä
-ja vittuilla asiakkaille-: "MITÄS TILASIT"
ilmoittaa että perustaa sen alan firman mihin starttirahaa saa.Kuka sitä nyt jälkeenpäin kyselee et teetkö esim.metallihommia vai ajatko autoa. Ei työkkärin vellihousut ainakaan.
pankista.pankit on sitä varten mistä rahaa kysytään.kannattaa käydä heti maanantaina että pääset rahaa vuolemaan oikein kunnolla!
ilmaista rahaa tuskin pankit jakaa!!
päivään ole vielä kuullut et jokin taho jakaa ilmaista rahaa!Kyllä joka euro on tähänpäivään asti pitäny takaisin maksaa. Mutta tervetuloa rahakylpyyn mitä tämä kuljetusala tänäpäivänä on!!