mulla on tulossa pari mäykkyä hoitoon ja ei ole oikeen tietoa niistä.. siis voisitteko kertoa mäykyn liikunnantarpeen, ruokinnan, luonteen jne. kaikkia tietoja otetaan vastaan :)
kertokaa mäykyistä
meaow
81245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mistä koirat tulevat hoitoon? Sieltä sinun pitäisi saada tämä kaikki tarvitsemasi informaatio, etenkin ruokinnan suhteen sekä ruuat mukaan. Jos on pakkasta yli 20 astetta niin tuskin pitkää ulkona viihtyy mutta lämpimämmällä ilmalla itse ulkoilutan mäyräkoiraani yht. pari tuntia päivässä. Luonteelta ne ovat uskollisia ystäviä mutta hieman jääräpäitä.
joo kyllä mä saankin sen omistajalta infoa, muuten vaan täältäkin kyselen. koirat tulevat hoitoon yhdeltä tuttavaltani.
Siis rehellisesti sanottuna ne on jästipäitä. Ei kait ne ketunpesässä muuten pärjäisikään. Eivät omaa miellyttämishalua. Makupalan vuoksi voivat tehdä jotain mitä pyydät.
Kaikki tuntemani mäykyt pitävät ihmistä pomonaan ilman ehtoja, mutta mikään muu ei ole liian iso tai vaarallinen vastus. Eli jos vastaan tulee iso muriseva koira, niin sillehän näytetään 'närhen munat'.
Kyllä niiden kanssa pärjää, kunhan ei turhaan pehmoile. Jotkut yksilöt tosin voivat alata mököttämään jostain pikkujutusta.
Mielenkiintoisia päiviä sinulla tiedossa. Lykkyä tykös.
oon kuullu myös että ne on kovia haukkumaan. tai siis ääni on niin kimeä että välillä oikein korviin sattuu...
kerran 4D-ohjelmassa poistettiin mäykyltä äänihuulet sen takia, ettei emännän tarvitsisi kuunnella koiran ääntä, on muka niin kimeä! koira ei sen jälkeen päästänyt minkäänlaista ääntä! narskuttelin melkeen hampaani rikki, niin raivostutti tuollainen turha toimenpide!!!!! mit' muut on mieltä tästä?!
Jotain kissamaista on mäyriksessä , hyppää syliin kun itse haluaa ja itse päättää, muuten turha yrittää.
Muuten ihan maastokelpoinen menijä vaikka ensin epäiltiin.
Metsästyksessä niiden pitääkin olla kovia haukkumaan. Muuten niistä useimmat ei mielestäni paljoa hauku. Haukkuääni on hyvin yksilöllinen; nartuilla se on kimeämpi, mutta uroksilla se voi olla hyvinkin matala ja pitkä 'haukahdus'.
En katso 4D-ohjelmia, joten sen tasosta ei ole minulla käsitystä. Jos se on jokin sensaatiohakuinen ohjelma, niin en menisi lähestulkoonkaan purukalustoani tärvelemään heidän provosoimanaan.
Eiköhän parhaan vastauksen saa mäykkyjen
omistajalta mihin koirat ovat tottuneet ruuan,
ulkoilun suhteen. Luonteetkin ovat kovasti
yksilöllisiä luupäästä pehmoon.
Ruoka on tietenkin oltava sama mitä jo syövät
siitä ei hoidossa olon aikana kannata poiketa
jo vatsan toiminnankin vuoksi .
Toivotaan mukavia hetkiä mäykkyjen parissa.
oli varsinainen kuuro.
Välillä kuultiin käskyt hienosti mutta voi että kun ne korvat hukku välillä. :)
Mäykyt on tosi ihania otuksia, ja oman arvon tuntevia.