Onko nykyisin vaikea päästä lehtiin töihin, sanoma- tai aikakauslehdet? Tai vaikka pienemmätkin julkaisut. Jos kouluttautuu ihan yliopistossa pääaineena journalistiikka tai tiedotusoppi.
Vai onko tilanne täysin toivoton koko media-alan saralla?
Vai onko tilanne täysin toivoton koko media-alan saralla?
Vastaukset 4
Vanhimmat
palaan asiaan
peräkylän sanomiin, makkaramainoksien väliin ideologiaa tunkemaan,
mäkin tykkään, on aivan kun Perttu, ai piru, ootsa pertun tavannu, sä ny sankarii ott
Tällä hetkellä tilanne on sellainen, että ala elää aika pitkälle freelancereiden ja avustajien varassa. Eli vakinaisia kuukausipalkattuja paikkoja ei enää ole: alasta on tulossa freelance-ala. Mutta, kun on tarpeeksi hyvä ja sujuva kynä ja oikea ote kirjoittamiseen, pääsee vakituiseksi avustajaksi.
Kirjoita muutama hyvä juttu. Tarjoa juttuja lähettämällä sähköpostitse erilaisiin lehtiin hyvin laaditut juttusuunnitelmat mahdolliset kuvat. Sinnikkyydellä saat juttuja julkaistuksi. Muista pyytää kunnon palkkiot. Alan palkkataso on laskussa, koska ihmiset eivät älyä pyytää asiallisia kulukorvauksia! Jos alat tarjota itseäsi puoli-ilmaiseksi, saat jatkossakin kirjoitella puoli-ilmaiseksi. Käy kuten käännös-alalla: eläkeläiset tekevät käännöksiä puoli-ilmaiseksi ja koko alan palkkataso on romahtanut.
Tsemppiä!
painopuolen hommiin pääset väkertämään paskaisilla koneilla paskahommia nälkä/vi**utus palkalla. Muuta ei ole enää tarjolla.