Asennutin mökilleni sähkökiukaan. Kertokaapa: Kun siinä on ne lämpövastukset vastustilassa ylöspäin, pitääkö näiden vastusten väliinkin laittaa kiviä, vai pitääkö näiden vastusten yläpuolelle laittaa vain isompia kiviä?
Toinen kysymys: Kun kiviä ostetaan rautakaupasta mistä kiukaitakin, askarruttaa; onko näillä kivillä suuriakin eroja? Olen keräillyt järvenrannalta hyvännäköisiä sileitä kiviä juuri ajatellen kiuasta. Käyvätkö nämä kiukaaseeni kiviksi?
Please nyt joku, miten laitan saunankiukaan kivet. Kiittäen, Blondi mökitär.
Toinen kysymys: Kun kiviä ostetaan rautakaupasta mistä kiukaitakin, askarruttaa; onko näillä kivillä suuriakin eroja? Olen keräillyt järvenrannalta hyvännäköisiä sileitä kiviä juuri ajatellen kiuasta. Käyvätkö nämä kiukaaseeni kiviksi?
Please nyt joku, miten laitan saunankiukaan kivet. Kiittäen, Blondi mökitär.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eikö kiukaan mukana tullut ohjeita kivistä?
Kyllä väliinkin tulee kiviä, mutta niitä ei saa sitten latoa liian tiiviisti, jotta ilma pääsee virtaamaan hyvin kiukaan läpi.
Kiuaskiviksi on valittu sellainen kivilaji, joka kesää murentumatta kuumentamiset, eikä siitä irtoa hajuja tai peräti myrkkyjä.
Älä laita luonnon kiviä, kivilaatikko maksaa jotain vitosen, eli säästö on huono tekosyy.
Tietysti jos olet kivien suhteen joku ekpertti, niin juttu on toinen.
saat nimenomaan luonnosta: koskikivet. Virtauksen (mannerjää) pyöristämiä kiviä löytyy myös sorakuopilta. Lämmönjohtokyky on erinomainen ja varauskykykin kohtalainen. Kokeile pudottamalla kalliolle, etteivät halkea.
Tarkempaa tietoa TM:n Rakennusmaailma 4/05:n kiuaskivitestistä, jossa luonnonkivet olivat toiseksi parhaat.
Älä usko ketä tahansa kirjoittajia, yllä on todellista dokumenttia.
Koskikivistä en tiedä, mutta ainakaan nuo järvenrantakivet ei toimineet. Kiisua, vai mitä lie rikkisulfaattia niistä irtosi ja ja sunaan tuli vallan persoonallinen tuoksu.
Ja mistä pirusta matti meikäläinen jotain koskikiviä hankkisi...? Pienemmällä vaivalla ja rahalla kiuaskivet saa lähimmästä rautakaupasta.
mutta täytyy osata valita oikeanlaiset.
Ja mitenpä se oikeanlaatuisten järvikivien valitseminen mahtaa tapahtua?
siten, että räjäytetään siihen järven pohjaan veden mentävä reikä, jotta vesi valuisi pois sen järven pohjalla olevien järvikivien päältä, jotta niistä päästään raakkaamaan kiukaaseen sopiva yksilö. Kannattaa tuoda tullessansa oma kiuas, sillä naapurin kiukaseen sovitettu järvikivi ei välttämättä sovikaan omaan kiukaaseen, koska samankin kiuasmerkin sisällä erimallisten kiukaitten kivipesät ovat hämmästyttävänkin erikokoisia. Mikäli kuitenkin on niin, ettei toisinaan yllättävän kiuaskivitarpeen ilmaantuessa ei löydykään nen saunan kivijalan alta paria sataa kiloa dynämönttiä sen jäeven pohjallisen reiän räjäyttämiseen, niin hätätilassa ja hyvin lyhellä (vrt vähän alle 10 vuotta) kiuaskiven vaihtovälillä voidaan tyytyä myöskinsä sen järven rantakiviin. Sen järven rantakiviä kesäisin käytettäessä saavutetaan selvää säästöä talvella: nythän on niin, että syksyllä luikkaitten tullessa on siinä kiukaan pesässä koko talven tarve niistä rantakivistä rapautunutta hiekoitussepeliä. Tämäkin on käsittääkseni eräs niistä syistä, miksi rautakauppiaat varsin usein pelottelevat saunakulttuuri-ihmisiä milloin niinsanotun luonnon kiven rikkikiisulla ja milloin niinsanotun halpahallin napulla heitetyn löylyveden aiheuttamalla vesipöhöllä, koska sinänsä toki ainoastansa täysin potentiaalisen asiakkaan mennessä lähimmän järven rantaan kiuaskiviään keräilemään ja nappujaan halpahalleista ostelemaan jäävät rautakauppiaan kivi- ja napputulot huomattavasti alle budjetoidun ja pahinta siinä on sen rautakauppiaan kannalta se, että talvella ei mene sitä samaa luonnonkiveä kaupaksi edes hiekoitussepelinä.
keraamiset kivet, saat parhaat löylyt.
...on susirumat. Laita tässä tapauksessa niitä koskikiviä päällimmäiseksi.
kivet ja varsinkin koskikivet ovat yksivaihtoehto. TM:n testissä olivat todellakin hyvät kaikilta ominaisuuksiltaan. Eivätkä maksa mitään. Vähän vaivaa. Ilmava ladonta alhaalta ylös ja joka väliin niin kyllä se siitä.Itselläni on tiilerit ja kyllähän tuolla nahka kuumenee. Se sauna ja löylyt on niin makuasia, toiset tykkää kuumemmasta ja toiset kosteammasta. Sähkökiukaan lämpötilan säätimen asentoa muuttelemalla, löydät itsellesi sopivan max lämpötilan.
No, kaikki ei omista paikkaa, josta kiviä kerätä. Ei muuten kuulu jokamiehen oikeuksiin.
kuka viitsisi lähteä virastoihin hakemaan selvitystä kenen maata missä,jos kiuaskiviä ottaisin vaikka tietäisinkin omistajan,lupaa esim "valtiolta,"kunnalta,yksityiseltä jos paikka muuten soveltuva kivien ottoon on. saattaisi virkamiehet pähkäillä muutaman vuoden miten metellä,ja verorahoja myös tuhlautuisi.
on sorakeisari aikonut rokottaa kiuaskivistä vai saako ilmaiseksi luvan kysyttyään. Kainuussa saa keräillä kiviä vielä toistaiseksi aivan rauhassa.
Jos joku esimerkkimme mukaisesti sattumoisin löytää jonkun muun maalta kiuaskivien vähänkään suurimittaisenpaan louhintaan soveltuvaista kiintokalliota tahi niinsanottua koskikivistöä, kannattaapi hänen heti välittömästi tehdä kooteeämmälle ilmoitus kiuaskivivaltauksesta eikä missään nimessä kannata mennä kyselemään maanomistajalta, joka asiasta vihiä saatuaan tekee sen valtausilmoituksen itse hyödyntäen täten suurella vaivallanne löytämänne kiuaskivikon kaupalliset mahdollisuudet täysin itsekkäästi antaen kaiken kukkuraksi eli kiitokseksi teille täydellisen porttikellon tuntuvan uhkasakon uhalla kiuaskivivaltaukselleen. Sehän on toi kaivoslaki semmoinen laki, että se alkaa justiinsa siinä kohdassa, missä se jokamiehen laki loppuu eli ei kannata lupaavan löydöksen tehtyänsä jäädä harmittelemaan sitä, että se on jonkun muun maalla, sillä kaivoslain näkökulmasta itse kunkin maat ja mannut ovat hyvinkin pitkälti tulkintakysymys ja valtauksen tekijä on aina täydellisessä etulyöntiasemassa sitä maanomistusjuttua missä tahansa sinänsä toki ainoastansa täysin mahdollisesti eteentulevassa oikeusasteikossa puitaessa.
kiviä sieltä järven rannalta.
Valitse sellaisia, jotka mahtuvat niiden vastusten väliin. Älä täytä liian pienellä silpulla, että ilma viilentää riittävästi vastuksia.
Näin saat aivan hyvät kiuaskivet. Aivan ilmaiseksi ja parasta on se, että olet oppinut jotain uutta. Jotain sellaista, että muistat sen loppuikäsi.