Kesällä Ghanaan :)

aikova

Ajatuksena on lähteä käymään tuolla Afrikan niemimaalla, tarkalleen Ghanassa.
Oletteko te muut joskus huomanneet että esim. Lontoon kautta saa halvempia lentoja Accraan? ;) Ystäväni sai liput noin 250 punnalla (se on suurin piirtein 380 euroa) ja Lontooseen pääsee noin 100:lla eurolla. Kun tavalliset Lufthansan tai KLM:n hinnat Helsingistä Accraan ovat jotain 800-900 euron luokkaa, minulla jää aika paljon matkarahaa "tuhlattavaksi".

Te, jotka olette käyneet Ghanassa, asutteko yleensä ystävienne luona vai hotelleissa? Paremmin sitä kai tutustuisi tavalliseen elämään ghanalaisessa perheessä, eikö? :)

Odotan innolla matkaani, toivottovasti siitä tulee hieno! Kaikkea hyvää muille matkailijoille! Cheers!

4

2640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Observeri

      Välttäisin matkustamista Länsi-Afrikkaan kesällä sillä siellä on silloin sadekausi. Kesä- ja heinäkuussa saattaa sataa parikin viikkoa yhteen menoon. Rokotuksista ainakin hepatiitti, keltakuume ja rabies on syytä olla kunnossa! Tämän lisäksi myös malarian estolääkitys on enemmän kuin suotava.

      Pari ikävää sanaa ghanalaisista. Ghanalaiset, kuten monet muutkin afrikkalaiset ovat päällisin puolin ystävällistä ja erittäin vieraanvaraista porukkaa. Valitettavasti tämä vieraanvaraisuus on hyvin usein laskelmoitua. Lähes poikkeuksetta he yrittävät luoda hyvät suhteet eurooppalaisiin ja tämän jälkeen pyrkivät saamaan kutsukirjeen eurooppaan. Tämän he tarvitsevat viisuminhakuprosessiin ja viisumin saatuaan he yleensä katoavat euroopan humuun tai hakevat jostain EU-maasta turvapaikkaa. Afrikkalaisten moraalikäsitys poikkeaa täysin eurooppalaisesta joten kehoitan kaikessa suhteessa varovaisuuteen. Tämä tosiasia on hyvä tiedostaa ja kannataa muistuttaa itselle, että kaikki ei ole kultaa mikä kiiltää...

      Jos ihan vakavissasi suunnittelet asumista paikallisten luona niin varaudu elämäsi suurimpaan kulttuurishokkiin. Helppoon ja steriiliin suomalaiselämään tottuneelle se voi olla aika kova paikka. Ehkä se hotelli saattaisi kuitenkin olla parempi vaihtoehto.

      Afrikassa joitakin vuosia asuneena ja mannerta kiertäneenä suosittelisin ennemmin Itä-Afrikkaa. Luonnon ja eläimistön kannalta Tansania ja Kenia tarjoavat huomattavasi enemmän kuin Länsi-Afrikan valtiot. Minne ikinä päädytkin niin elämyksiä on taatusti tiedossa sillä Afrikka on hieno manner siellä on paljon nähtävää ja koettavaa.

      • Markun

        tulevan ghnalaisen vaimoni sedän lapset tapasin 4 viikkoa sitten lontoossa päivän kestäneellä matkallani


    • Nimetön

      hei, olin Ghanassa 2,5 kk vuonna 2004 elokuu-lokakuu.Matka oli rentouttava ja avartava.Suosittelen.sää oli tuolloin vaihteleva,aurinkoa oli sekä pilviä.harvemmin pilvet silti satoivat alas.Kannattaa varmaankin hoitaa lennot vaikka Amsterdamista tai muualta, koska suomesta lennot afrikkaan ovat kalliita!itse hoidimme me täältä silti...Meillä oli siellä asunto vuokralla ja ihan hyvin tutustui ghanalaiseen elämään sieltäkin käsin. Ghana on rauhaisa ja suhteellisen vauras-afrikan-valtio.ihmiset ovat mukavia ja ei-mukavia kuten muuallakin.Sieltä löytyy niitä jotka haluavat hyötyä valkoisuudestasi, mutta myös niitä jotka ovat aidosti ja vilpittömästi kiinnostuneita sinusta ja haluavat vain tutustua ja ystävystyä.Kohtasin molempia, mutta enemmän vilpittömiä uteliaita ihmisiä.:) Hyvää reissua, suosittelen! Efua

    • sara

      Lähde ihmeessä Ghanaan, ihmiset ihania. Jos sinulle on mahdollista asu paikallisten luona, niin olen minä tehnyt jo neljä kertaa, eikä mitään ongelmia, kunhan muistaa pitää huolta omasta käsihygieniasta. Kulttuurishokki se on varmasti mutta hotellissa et näe oikeaa Ghanaa.
      Itse olen nauttinut juuri siitä että olen saanut elää tavallisten ihmisten keskellä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      62
      4479
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      159
      3368
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2687
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2594
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      135
      2537
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1731
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1600
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      39
      1297
    Aihe