Lisäpisteitä?

Onko jollain hallussa tietoa siitä, saako tätä nykyä miehet jotain sukupuolipisteitä hakiessaan okl:n puolelle opiskelemaan (esivalinta tai pääsykoe)?

Ennenvanhaa näin on kuulemma ollut, mutta liekö enää...

Kiitosta jo näin etukäteen vastaamaan vaivautuneille!
3290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Valitettavasti enää niitä lisäpisteitä ei sukupuolesta tule. Mutta jos olet intin käynyt, niin siitä napsahtaa muistaakseni 1-2 pistettä esivalinnassa. Ja pääsykokeissa luulis, että miehet erottuvat edukseen valtavasta naislaumasta. (Tietty pelkästään miehisyydellä ei paikka irtoa..) Olen käsittänyt, että miehet ovat erittäin tervetulleita OKL:een ja opetusalalle. Ei minun naisen tunteitani ainakaan loukkaisi, vaikka miehet edelleenkin saisivat lisäpisteitä esivalinnassa, mutta kaipa se systeemi on romutettu tasa-arvon nimissä.

Äänestä
  • Miten niin valitettavasti ei enää saa lisäpisteitä? En tajua, miksi pitäisi saada. Kyllä ottaisi itseäkin päähän, jos jäisi sen takia koulutuksen ulkopuollele, että joku vetää kiintiössä ohi. Ja milläkö syyllä? Syntyi mieheksi.

    Äänestä

  • Jane kirjoitti:

    Miten niin valitettavasti ei enää saa lisäpisteitä? En tajua, miksi pitäisi saada. Kyllä ottaisi itseäkin päähän, jos jäisi sen takia koulutuksen ulkopuollele, että joku vetää kiintiössä ohi. Ja milläkö syyllä? Syntyi mieheksi.

    noinkaan. Rajua olisi, joe miehet saisivat lisäpisteitä sillä, että ovat syntyneet mieheksi, mutta jotain tilanne ehkä kuitenkin vaatii. Esimerkiksi lastentarhaopettajapuolella miespuolisten määrä täällä on ollut noin 2/50-55. Minusta se on aivan liian vähän! En tiedä, millaiset luvut muualla on,mutta jos näin on kaikkialla niin vuosittain valmistuu naisiin nähden aivan lian vähän miespuolisia lastentarhanopettajia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


male kirjoitti:

Onko jollain hallussa tietoa siitä, saako tätä nykyä miehet jotain sukupuolipisteitä hakiessaan okl:n puolelle opiskelemaan (esivalinta tai pääsykoe)?

Ennenvanhaa näin on kuulemma ollut, mutta liekö enää...

Kiitosta jo näin etukäteen vastaamaan vaivautuneille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu