puheterapia

ghfg

Lapseni on neljä vuotias ja odottaa puheterapiaan pääsyä(keväällä)
Hänen puheensa ns.puuroutuu jos hän yrittää puhua nopeasti mutta hitaasti puhuessa hän puhuu hyvin.
Kirjaimista (j,d,s ja r )puuttuvat,mutta nyt aika usein s tulee puheessa:)
Kuinkakohan useasti pitäisi puheterapiassa käydä kun ongelmana on se että tällä alueella ei ole kuin yksi puheterapeutti?Eli minun todennäköisesti pitää vaatimalla vaatia tiheää käymistä puheterapiassa:(
kuinka nopeasti teidän lapsenne on oppineet puhumaan puheterapiassa ja kuinka useasti olette käyneet siellä?
Surettaa jos lapseni tapaa puheterapeuttia kerran kahdessa tai kolmessa kuukaudessa!

4

1071

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........................

      Puheterapiasta ei varmaan ole mitään hyötyä jos lapsi tapaa puheterapeutin kerran 2ssa-3ssa kuussa paitsi jos kotona voi myös edistää puheen sujuvuutta esim. harjotukset tms...Neljävuotiaalla ei vielä haittaa vaikka kirjaimia puuttuu, esim. s:ää ja r:ää aletaan korjata yleensä vasta eskari-kouluiän paikkeilla jos ne vielä sillon puuttuu..

    • saatte

      harjoitteita kotiin,joita voitte siellä harjoitella.Ei kait siinä mitään järkeä ole,että käydään kerran viikossa esim. terapeutilla,eikä niitä yhtään kotona harjoitella. Sama se harvemmilla tapaamiskerroilla on.

    • pojan kanssa kokeiltu

      Nyt ihan vain sinulle itsellesi tiedoksi, että puheterapia ei suinkaan ole sitä, että siellä täti (tai setä) tekee "hokkus pokkus" -temput ja sitten on lapsi oppinut puhumaan.
      Meillä on puheterapia aloitettu lapsen ollessa 3v ja nyt ensi vuonna aloittaa lapsi jo eskarin. On siis käyty muistaakseni kolme erillistä "jaksoa". Yksi jakso on sisältänyt n. 10 käyntiä ja käynti on ollut kerta viikkoon. Välillä on ollut taukoa ja joku jakso keskeytettiinkin lapsen välillä muututtua yhteistyöhaluttomaksi. Nyt on keväällä yksi jakso vielä edessä.
      Mutta nyt vinkkinä sinulle, koska tuo kuulostaa hyvin paljon samalta kuin omalla lapsella (puuroutuminen nopeasti selittäessä), puhukaa h i t a a s t i ja r a u h a l l i s e s t i. Lapsihan oppii matkimalla ja tuo vaikutti todella paljon ainakin meillä. Samoin kielijumppaa peilin edessä, pelit ja leikit (vinkkejä puh.terapeutilta). Eli se on paljon ratkaisevampaa mitä kotona tehdään puh.terapeutin ohjeiden mukaan, kuin se mitä siellä yhdellä käynnillä kerta viikossa tehdään sen vajaan tunnin aikana. Meillä taisi alkuvaihe itsellä vähän mennä metsään, kun oletimme vain että lapsi siellä terapeutin luona tekee "juttuja" ja sitten alkaa puhua "kunnolla". No onneksi havahduimme kuitenkin itse tilanteeseen pienellä terapeutin vihjauksella, että se on ratkaisevampaa miten kotona paneudutaan asiaan. Asia eteni isommilla harppauksilla kun paneuduimme asiaan, vaikkakin vielä on työtä tehtävä kuitenkin. Toivomme ja uskomme että eskariin mennessä on jo puhe hyvällä mallilla ja ainakin tässä vaiheessa hyvältä näyttää.

      • tutkia nielurisat

        Nimittäin puuroutuva puhe voi johtua myös suurista nielurisoista, korvalääkäri pystyy tilanteen toteamaan muutamassa minuutissa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      91
      7703
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      131
      3083
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      159
      1966
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      75
      1747
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1589
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      178
      1540
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      794
    Aihe