Meillä on kaksi 5 kk ikäistä pentua, tyttö ja poika. Eläinlääkäri sanoi, että tytön voisi leikata ensin, 6 kk iässä jo, mutta toinen eläinlääkäri sanoi että pojan voisi leikata vaikka samalla kerralla. Olen itse kuullut, että poikakissan liian 'aikaisin' leikkaaminen voi aiheuttaa virtsakivi-ongelmia. Kokemuksia?
Tyttökissan sterilointi?
Tiedosta kiitollinen
7805
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tyttökissa leikataan vasta ensimmäisen kiiman jälkeen. sama pojalla. Meillä sanottiin eläinlääkärissä, että alle 8kk ikäisiä kissoja ei saa steriloida, ellei ole kiima ollut. Terveydellisitä syistä kuulemma. Käy kysymässä toisen eläinlääkärin mielipidettä.
vaikka heti ja molemmat samalla. Mitään ensimmäistä kiimaa tms ei todellakaan tarvitse odottaa. On aina parempi mitä aiemmin kissa leikataan eikä anneta sen oppia vääriä käyttäytymismalleja, joista voi olla tuskallisen vaikea päästä myöhemmin eroon. Kissan sukupuolesta huolimatta voi leikkauttaa jo 3kk ikäisenä.
Aikainen kastrointi ei nosta virtsakiviriskiä. Virtsakiviin altistavat mm. väärä ruokavalio, ylipaino, stressi ja liian vähäinen juominen.
http://www.touhstones.net/artikkelit/varhaiskastraatio-sterilisaatio.htm
Miten ihmeessä joku leikkauttaa 3 kuukauden ikäisen vielä "vauvaiässä" olevan pennun!! Antakaa ihmeessä kissojen varttua aikuisiksi.
Meilläpäin ei edes kukaan eläinlääkäri suostuisi leikkaamaan 3 kk:n ikäistä pentua.
Siitä kun ei ole minkäänlaista haittaa kissalle, pennut jopa toipuu leikkauksesta nopeammin kuin aikuiset ja kissa saa ja voi yhä varttua aikuiseksi.
Kävin eilen leikkauttamassa molemmat tyttökissani. Eläinlääkäri sanoi kun joskus hänelle soitin että ei leikkaa alle 8 kk:n ikäisiä. Ja mitähän hyötyä on leikata 3 kk:n ikäistä pientä pentua? Itse en kyllä veisi vielä silloin!!! Nytkin tuli itselle vähän huono fiilis viedä noinkin pieniä (8kk) leikattavaksi. Mielestäni molemmat voi hyvin leikkauttaa yhtä aikaa ja poikakissat yleensä pienempänä.
Käsittääkseni aika harvassa on lääkärit jotka noin pieniä pentuja vielä leikkaavat.
leikkauttaa pienen kissan niin voipi jäädä pienikokoiseksi ja hinteläksi. Meidä Niki kyllä eli 16 -vuotiaaksi, mutta kovin oli keveä. Ihan yhtä rakastettava tosin. Muita kissoja olen leikannut vasta ensimmäisen kiiman jälkeen, ja tämänhetkisillä uroksilla ei ole minkäänlaista ongelmakäyttäytymistä havaittavissa, vaan leikkivät ihan yhtä rajusti ja hauskasti kuin ennenkin. Rauhoittuneet ovat todella paljon murrosiästä. Virkeitä, tasapainoisia terveitä mussukoita!