virkkukoukku

Apua! Nikkeliallergia iski ja virkkaaminen on jäänyt sen jälkeen täysin. Tietääkö kukaan saako mistään puisia, muovisia tms virkkukoukkuja, joissa ei olisi nikkeliä?
3401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kauppojen ompeluhyllyt. Olen usein kaupoissa käydessäni nähnyt muovisia puikkoja ja virkkuukoukkuja tavallisissa kaupoissa kätityöliikkeiden lisäksi.

Äänestä
  • Moi.Mun havaintojen mukaan ihan tavall.marketeissa ja myös käsityöliikkeissä on muovisia koukkuja. Uudet on jotain sekoitemassaa ja muovia.Mun kokemuksen mukaan ne ei ole kauhean hyviä tai sitten mun käyttöaste on turhan korkea.Eli muutama tällanen massakoukku on katkennut,joten kannattaa pitää ainakin reissussa varakoukkuja mukana. Puiset säröilee ajan myötä,eikä lanka oikein juokse vaan jää kiinni säröihin.Suosittelen ostamaan suoraan masa-tai muovikoukkuja.

    Mulla on vähän päinvastainen ongelma, etsisin vanhanajan metallikoukkuja,mutta oikein missään ei ole myytävänä.Jos jollain olis vaihtaa tai myydä metallisia,vaihtaisin mielelläni.Mä en oikein tykkää noista masakoukuista mutta kun metallisia ei saa mistään.Saavat olla tosi kuluneitakin.

    Äänestä

  • A.K kirjoitti:

    Moi.Mun havaintojen mukaan ihan tavall.marketeissa ja myös käsityöliikkeissä on muovisia koukkuja. Uudet on jotain sekoitemassaa ja muovia.Mun kokemuksen mukaan ne ei ole kauhean hyviä tai sitten mun käyttöaste on turhan korkea.Eli muutama tällanen massakoukku on katkennut,joten kannattaa pitää ainakin reissussa varakoukkuja mukana. Puiset säröilee ajan myötä,eikä lanka oikein juokse vaan jää kiinni säröihin.Suosittelen ostamaan suoraan masa-tai muovikoukkuja.

    Mulla on vähän päinvastainen ongelma, etsisin vanhanajan metallikoukkuja,mutta oikein missään ei ole myytävänä.Jos jollain olis vaihtaa tai myydä metallisia,vaihtaisin mielelläni.Mä en oikein tykkää noista masakoukuista mutta kun metallisia ei saa mistään.Saavat olla tosi kuluneitakin.

    Sori,iski kirjoitusvirhe.Siis en vaihda masa-vaan massakoukkuja;)

    Eli vaihtaisin pois uudet masakoukut ja ottaisin metallisia tilalle.Eniten käyttöä olis 1, 1.25, 1.5 ja 1.75 koukuilla mutta myös 2 ja 2.5 menee.
    Nyt nuomassasellaiset seisoo ihan käyttämättöminä.
    Eli niitä on kakkosista kahdeksikkoon asti,jos haluaisit vaihtaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mari kirjoitti:

Apua! Nikkeliallergia iski ja virkkaaminen on jäänyt sen jälkeen täysin. Tietääkö kukaan saako mistään puisia, muovisia tms virkkukoukkuja, joissa ei olisi nikkeliä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu