Uusissa Toyotissa on vain maali pohjassa! Olipa yllätys!
Ruosteenesto
m.a
141902
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vain maalia löytyy. Pitää massautta omalla kustannuksella. Muutoin ruostuu nopeasti, kolmessa vuodessa pilalle. Mutta massattuna kestää 20-vuotta.
Uusissa Toyotoissa on juuri sen verran kriittisiä kohtia erikseen suojattu mikä on luvallista. Mikään muukaan merkki ei voi suoja-ainetta enempää käyttää koska direktiivit määräävät maksimimäärän.
Kiassa on koko alusta suojattu
Mikään direktiivi ei kiellä ruostesuojausta.
Naurettavaa !
Valmistaja ei voi aineita käyttää kuin muistaakseni 2kg/auto. Maahantuoja voi erikseen suojata, sitä ei kukaan kiellä.
Ruosteelta suojaavista aineista ei ole kyse vaan liuottimista, joilla tavalliset suoja-aineet saadaan pohjaan ja koteloihin.
Jotkut valmistajat suojaavat kotelot tehtaalla kuumavahalla ilman grammaakaan liuottimia. Toyota ei kuulu joukkoon.
Sieltä ruostetutkimus. Corolla kuuluu sarjaan erinomaisesti ruostetta vastaan kestävät. Siinä ei tutkita vahoja vaan miten käytännössä autot kestävät.
sä vitsin murjaisit-ei sitä mikään direktiivi kiellä-järki hoi älä jätä!!!!
Lienee totta, että direktiivit määräävät sen minkä verran autoon saa massaa laittaa, mutta mikäs siinä että toiset valmistajat galvanoivat tai sinkitsevät korin ennenkuin se maalataan. Kestää nimittäin pelti huomattavasti pidempään tuolla tavalla...
Olen tasan tietoinen siitä että Toyota on jatkuvasti saksalaisten luotettavuustilastojen kärjessä, vuodesta toiseen. Tämä EI voi olla pelkkää sattumaa. Myönnän, että Toyotan tekniikka on edistynyttä (esim. Prius). Uusimmat mallit pärjäävät kolarikokeissakin (joskin Renaultilla on edelleenkin melkoinen etumatka mitä viiden tähden malleihin tulee). Voisin kuvitella hankkivani RAV4:n, mutta en voi kerta kaikkiaan ymmärtää miksi noin iso valmistaja tössii siinä että tekee liian herkästi ruostuvia autoja. Kyllähän vikaantuvia osia vaihtaa, mutta milläs vaihdat koko korin? Käsiin ruostuneen Opelin omistaneena tiedän mitä ruoste on, miltä se näyttää valkoisen auton helmoissa. Ei ikinä enää ruosteherkkää autoa.
Corolla kestää erinomaisesti ruostimista vastaan. Löytyy autoliiton sivulta. Lisäsuojauksesta harvoin on tietysti haittaa.
esim.tuon ruostetestin mukaan vain hyundai ja focus ruostuvat enemmän.
Siitäkös soran rapina johtuu, Opeleissa ei rapise niin kuin Toyotissa.
..tuntuiset pellit Toyotassa, kun sitä pesee, pellit vaan helisee!
Koska japanissa on erittäin kallista katsastaa yli 6 vuotta vanhaa autoa,autot romutetaan ja niin ei niitä silloin kannata tehdäkään kestämään kauempaa.laitetaan massaa just sen verran kuin on tarvis.siellä on satoja insinöörejä laskeskelemassa,kuinka saadaan säästettyä valmistuskustannuksissa.ja parin massalitran säästö on suuri summa kun puhutaan miljoonista autoista.Silti toyota ei ole sen kestävämpi kuin muutkaan japsi merkit.