hei.
mulla on kanadalainen poikaystava ja muutto sinne edessa kesalla. asunto on jo olemassa mutta asia mika vahan huolettaa on toiden saanti. miten helposti sielta ulkomaalaiset saa toita ?? mulle siis kelpaa aluksi ihan mika vaan tyo,vaikka hotellin siivous tms. meneeko se tyolupa asia niin etta ensin pitaa olla tyopaikka ennenkun voi edes anoa tyolupaa? kertokaa mulle jotain infoo kanadaan muutosta! kiitos!
muutto kanadaan
6
9597
Vastaukset
- ...
Että muutto on edessä ja asunto hankittu, mutta ensimmäistäkään asiaa et tiedä viisumeista ja työluvista? Hyvin menee...
Siis hommahan menee niin, että sinulla täytyy olla lupa muuttaa Kanadaan. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että sinun ja poikaystäväsi täytyy mennä naimisiin ja muutenkin osoittaa, että suhteenne on aito ja kestävä. Kuinka kauan olette seurustelleet? Kuinka kauan asuneet yhdessä? Kuinka vanhoja olette?
Vasta sitten, kun sinulla pysyvä oleskelulupa on, voit hakea töitä. Työn perusteella et tule lupaa saamaan, koska työnantajan tulee osoittaa, ettei Kanadasta löydy jo kyseiselle työlle tekijää. Veikkaisin, että sieltä löytyy melko paljon esim. hotellisiivoajia... Töiden saaminen sinällään riippuu kielitaidostasi, työkokemuksestasi ja koulutuksestasi.- ////
Edellinen kirjoittaja sanoi asian ihan oikeasti. Jos menet Kanadaan ilman oleskelu tai tyo lupaa saat vain 3 kuukauden turisti visan.
Ilman tyolupaa et saa toita mistaan, se kun laitonta, you see...
Ota yhteytta Kanadan suurlahetystoon Helsingissa. - Woodpecker--
//// kirjoitti:
Edellinen kirjoittaja sanoi asian ihan oikeasti. Jos menet Kanadaan ilman oleskelu tai tyo lupaa saat vain 3 kuukauden turisti visan.
Ilman tyolupaa et saa toita mistaan, se kun laitonta, you see...
Ota yhteytta Kanadan suurlahetystoon Helsingissa.Homma toimii myös niin että poikaystäväs toimii takaajana sulle, eli jos rahat loppuu ni poikaystäväs antaa sulle rahaa niin paljon ettet elä yhteiskunnan rahoilla. Naimisiin ei tarvii mennä ja suhdetta ei tarvii todistella. Sitten ku on sponsori, saat oleskeluluvan ja sitä kautta työpaikan. Helpointa on mennä suomalaiseen firmaan töihin ja anoa sitä kautta siirtoa ko. firman kanadan toimipisteeseen.
- kookki
//// kirjoitti:
Edellinen kirjoittaja sanoi asian ihan oikeasti. Jos menet Kanadaan ilman oleskelu tai tyo lupaa saat vain 3 kuukauden turisti visan.
Ilman tyolupaa et saa toita mistaan, se kun laitonta, you see...
Ota yhteytta Kanadan suurlahetystoon Helsingissa.Turistiviisumi on 6kk.
- ...
Woodpecker-- kirjoitti:
Homma toimii myös niin että poikaystäväs toimii takaajana sulle, eli jos rahat loppuu ni poikaystäväs antaa sulle rahaa niin paljon ettet elä yhteiskunnan rahoilla. Naimisiin ei tarvii mennä ja suhdetta ei tarvii todistella. Sitten ku on sponsori, saat oleskeluluvan ja sitä kautta työpaikan. Helpointa on mennä suomalaiseen firmaan töihin ja anoa sitä kautta siirtoa ko. firman kanadan toimipisteeseen.
Eräs tuttavani ei vaan saanut sitä oleskelulupaa, vaikka kuinka kanukkimies lupasi olla "takaajana". Olivat siis seurustelleet jo useamman vuoden ja asuneetkin yhdessä, laittaneet Kanadassa yhteistä kämppää jne. Mennä paukauttivat sitten naimisiin, ja johan lupa irtosi.
- car-oliina1
itse muutin kanadaan ja palasin sieltä viikko sitten,... kuin myös takaisin muutto poikaystävän luokse. sinun täytyy hankkia ja saada työlupa ja myös maksaa se ennen kun pääset mihinkään töihin. oletko myös tarkistanut vakuutukset ja oleskeluluvan? saitko ne helpolla ja mistä? muista tehdä myös muuttoilmoitus. medicare kortin saat kun saat oleskeluluvan. minnepäin kanadaa muutat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1255577Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu445322Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524437Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693998- 853424
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta923334IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523281Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451541
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291160